Výzvy k rezignaci i pokřikování. Rakušan v kšiltovce „dycky bez cenzury“ dorazil do Mostu

před 3 měsíce 80

Rakušan začal debatu v kšiltovce, jejíž nápis odkazuje ke sloganu ze seriálu Most! Ani tím ale některé místní neobměkčil. Hned v úvodu si vyslechl, že hnutí STAN „přivedlo organizovaný zločin do nejvyšších pater politiky“ v rámci kauzy Dozimetr. „Rezignujte na svoji funkci, nechte Dozimetr pořádně prošetřit,“ vyzýval Rakušana jeden z diskutujících.

Ministr vnitra odvětil, že kauza se vyšetřuje. „Máme trestně stíhaného bývalého člena našeho hnutí. Je to padni komu padni. Kauza Dozimetr půjde k soudu. Tak to v demokratické zemi má být. Všechny finanční prostředky, které by mohly vzbuzovat dojem, že nejsou v pořádku, šly na dobročinné účely. Máme nejčistší financování. Postavili jsme se k tomu čelem,“ hájil se Rakušan.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Konfliktů ve vládě teď bude víc, míní Dolejší. Řekl, proč je Pekarová naštvaná na Rakušana

Další z otázek mířila na podporu Ukrajiny. To rozvířilo v mostecké restauraci Severka vášně a lidé začali na ministra pokřikovat. Rakušan téma uzavřel se slovy: „Máme zájem na tom, aby Rusko na Ukrajině prohrálo.“ Za to si vysloužil od části obecenstva potlesk.

Další dávku emocí vyvolala debata o cenzuře. Jedna z diskutujících Rakušana kritizovala za to, jak se opovažuje používat název „debaty bez cenzury“, protože podle ní v Česku cenzura je. „Žádná cenzura v této zemi neexistuje,“ opáčil Rakušan. Část publika začala nesouhlasně hučet.

U koaličních partnerů narazil

Ministr vnitra zatím debatoval s lidmi v hospodách v Karviné a v Sokolově. Debatám předcházel videoklip z volejbalové šatny, ve kterém Rakušan zkritizoval počínání hnutí STAN i vlády. „Tohle nebylo dobrý,“ prohlásil v klipu s tím, že to premiéru Petru Fialovi (ODS) řekne.

Video i debaty vyvolaly u koaličních partnerů vlnu nevole. Část vlády či koaličních poslanců to bere jako okopávání kotníků a předčasnou předvolební kampaň. Rakušan však tvrdí, že se jen snaží vylepšit reputaci kabinetu.

„Pokud máme mít do budoucna nějaký potenciál a šanci zvrátit nedobré preference a nedobré trendy a zabránit tomu, aby se k moci vrátili populisté a přišla vláda, která nás bude odvádět od liberální demokracie zakotvené na Západ, tak musíme něco dělat. Musíme přinést výsledky, které lidi uvidí. Musíme o nich mluvit. A ano, můj názor je, že abychom to byli schopni lidem předat, vysvětlit a ukázat, tak musíme vyjet my za nimi,“ řekl začátkem února v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Rakušan.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Zdechovský: Rakušan byl v Bruselu s migranty úplně mimo. Marketing strachu, vpálil mu ministr

Přečtěte celý článek