Vzhůru na oběžnou dráhu. Hurvínek se na družici proletí v zemské stratosféře

5 měsíce starý 150

 ČTK

ČTK

Zmenšená skleněná figurka Hurvínka se na přelomu června a července proletí v zemské stratosféře. Vypraví se tam na palubě družice Planetum1, kterou by měla na oběžnou dráhu vynést raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vizionáře a vesmírného průkopníka Elona Muska. ČTK o tom v pondělí informovali zástupci Divadla Spejbla a Hurvínka.

Loutka Hurvínka na výstavě v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi v roce 2016. | Foto: ČTK

„Spejbl a Hurvínek jsou hvězdami nejen na pódiu našeho divadla, ale jsou po nich pojmenovány i dvě skutečné malé planetky, nebo chcete-li hvězdy. Nyní bude mít Hurvínek šanci podívat se na ně z paluby družice, která vystoupá do stratosféry naší planety," řekla Denisa Kirschnerová, ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka.

Družice, ve které Hurvínek poletí, patří do třídy družic složených z kostek o rozměrech deset centimetrů. Proto se pro účely této cesty musel vyrobit Hurvínek speciální. Jde o dvoucentimetrovou skleněnou figurku vytvořenou ve sklářské dílně Košler.

Zmenšený model kosmické lodi Crew Dragon v Technickém muzeu v Brně.

Space X v Brně: Model Muskovy kosmické lodě Crew Dragon je u Technického muzea

Družice bude během své mise obíhat přibližně 550 km nad povrchem Země a bude sloužit zejména k výukovým účelům. Řídicí centrum umístěné v pražském planetáriu bude přijímat školní exkurze a pořádat workshopy. Žáci budou mít možnost s družicí komunikovat, získávat data o průběhu letu či pořizovat snímky z oběžné dráhy.

Z tuzemských pohádkových postav se v minulosti do vesmíru podíval Krtek. Vzal ho tam americký astronaut Andrew Feustel, který na své mise bral předměty odkazující na Česko. Jeho žena Indira Feustelová má po matce české kořeny.

Předplaťte si Deník.cz a čtěte vše bez limitu a omezení. Více zde.

Zdroj