,Vznikne něco jedinečně silného.‘ Kousek od Westminsteru bude stát památník obětem holokaustu

1 měsíc starý 10

Britská vláda ve čtvrtek schválila plány na stavbu národního památníku obětem holokaustu vedle Westminsterského paláce, kde sídlí parlament. Kabinet premiéra Borise Johnsona odmítl námitky, že lokalita pro něj není vhodná, informovala agentura Associated Press.

Londýn 22:52 29. července 2021

Výběr lokality v parku Victoria Tower Gardens, který leží mezi oběma komorami parlamentu a řekou Temží, se ale setkal se silnou kritikou | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0

Záměr postavit památník v samotném srdci Londýna oznámil v roce 2016 bývalý britský premiér David Cameron.

Výběr lokality v parku Victoria Tower Gardens, který leží mezi oběma komorami parlamentu a řekou Temží, se ale setkal se silnou kritikou. Skupina aktivistů uvedla, že stavba připraví centrum města o zeleň a změní podstatu parku, který má být místem pro relaxaci.

As you may have heard, today’s decision has not gone in our favour.

We are deeply disappointed, and with our lawyers are now reading the full decision and considering our next steps.

Journalists, please DM us for comment or press release. #SaveVictoriaTowerGardens pic.twitter.com/iCXR01MdH5

— SaveVictoriaTowerGdn (@SaveVTG) July 29, 2021

Vláda s odvoláním na loňské průzkumy veřejného mínění uvedla, že výhody lokality „převážily nad mírnou ztrátou volného prostranství“.

Communities Secretary @RobertJenrick has welcomed the decision to grant planning permission for the UK National Holocaust Memorial and Learning Centre at Victoria Tower Gardens in Westminster https://t.co/Ztm4tsv9qu pic.twitter.com/sfEdz7IeBl

— Ministry of Housing, Communities and Local Govt (@mhclg) July 29, 2021

Památník, který vyjde na 100 milionů liber (téměř 3 miliardy korun), navrhl britský architekt David Adjaye a izraelský průmyslový designér Ron Arad. Otevřít má v roce 2024 a vstup bude zdarma.

Monument se má stát ústředním místem britské připomínky šesti milionů Židů, kteří byli zavražděni během holokaustu, a všech dalších obětí nacistického pronásledování. Pomník má také poskytnout místo k zamyšlení nad oběťmi genocid v Kambodži, Rwandě, Bosně a Dárfúru.

Předsedkyně Výboru zástupců britských Židů (Board of Deputies of British Jews) Marie van der Zylová uvedla, že „umístěním památníku obětem holokaustu hned vedle sídla britské demokracie vznikne něco jedinečně silného“. Místo podle ní připomene i nacisty pronásledované Romy, homosexuály a zdravotně postižené.

ČTK

Zdroj