Vznikne po omikronu další varianta? Nové smrtelné mutanty nelze vyloučit, říká Šinkora

5 měsíce starý 137

Mnoho odborníků v posledních týdnech vyzývá k tomu, že je čas vnímat covid jako běžnou chřipku, a to právě díky omikronu, který má být přes svou větší nakažlivost mnohem méně patogenní než indická delta. Například nová zpráva od vědců z Washingtonské univerzity dokonce tvrdí, že je omikron méně nebezpečný než běžná chřipka.

„Všude, kde proběhl omikron, to bylo podobné. Rychlý a vysoký nárůst, ale rychlé slehnutí a nízký počet hospitalizovaných,“ zhodnotil ve vysílání CNN Prima NEWS Jiří Šinkora. V reakci na to ale Jiří Černý připomněl, že omikronová vlna přesto zvedla například počty úmrtí s covidem ve Velké Británii a že se tato varianta nedá považovat za neškodnou.

„Ano, omikron je výrazně méně virulentní. Ale i s ním jsou spojeny infekce, které končí smrtí. V Británii to začalo před Vánoci. Kolem nich dramaticky narostlo množství lidí, kteří umírali. I na omikron se umírá, i když daleko méně než na jakoukoliv předešlou variantu,“ uvedl Černý.

Připomněl, že omikron jakožto v současnosti světově dominantní covidová varianta vůbec nemusí mít poslední slovo. „Je možné, že se na nás chystá nějaká další varianta. To samé jsme si říkali u delty, že je tak nakažlivá, že ji jen těžko něco přebije,“ dodal.

Vyloučit výskyt další varianty nemůžeme ani podle Šinkory. „Neumím vysvětlit, proč se nám tu vytvořila varianta, která je více nakažlivá a méně virulentní než ty ostatní. Nové smrtelné mutanty prostě nemůžeme vyloučit. Stejně tak ani to, že se ve Wu-chanu objeví SARS-CoV-3.“

Že by poslední dominantní covidovou variantou této pandemie nemusel být omikron, naznačil také molekulární biolog Omar Šerý.  „Domnívám se, že na podzim tu můžeme mít další vlnu nové varianty. Od dubna do září můžeme plánovat dovolené, protože by vše do té doby mohlo být tak nějak v pořádku.“

Zdroj