Vznikne v hnutí ANO frakce? Rebelové budou spíše po zásluze potrestáni, myslí si politolog

1 měsíc starý 12

Ostravský primátor Tomáš Macura a Andrej Babiš na předvolebním billboardu | FOTO: ČTK

Žádná frakce v hnutí ANO nevznikne, popisují politologové, které oslovil deník FORUM 24. Reagují tak na výsledky prezidentských voleb, před kterými několik významných zástupců hnutí v čele s ostravským primátorem Tomášem Macurou a hejtmanem Moravskoslezského kraje Ivo Vondrákem vyjádřili podporu Petru Pavlovi. „Hnutí ANO není standardní politická strana, nelze o něm uvažovat jako o standardní politické straně,” říká Ladislav Mrklas.

Podle politologa Lubomíra Kopečka z Masarykovy univerzity není žádná indicie, že by hnutí mělo kvůli volbám oslabit co se počtu voličů týká. Andrej Babiš sice ve druhém kole prezidentské volby prohrál, zároveň však dokázal přilákat řadu voličů, kteří dříve ANO nevolili, například podporovatele mimoparlamentních stran jako je Přísaha Roberta Šlachty nebo Trikolora. Teprve sociologické průzkumy v příštích měsících ukážou, zda Babiš dokáže tento potenciál transformovat ve voliče hnutí.

Dále čtěte

Titulní strana Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Týdeník FORUM dokazuje, že minulost Pavla a Babiše je nesrovnatelná. Generál sloužil státu, Babiš sobě

číst článek »

Vyvolává strach z války, vadí Macurovi

Hnutí by teoreticky mohlo změnit to, že několik jeho členů vyjadřovalo podporu jiným kandidátům než Andreji Babišovi. Ostravský primátor Tomáš Macura a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák řekli již před prvním kolem prezidentské volby, že Babiše volit nebudou, před druhým kolem pak svůj postoj zopakovali. Macurovi mimo jiné vadí, že Babiš vyvolával strach z války.

Vondrák, který je významným funkcionářem strany, hejtmanem, poslancem, předsedou sněmovního školského výboru a místopředsedou ANO, připustil vznik frakce uvnitř hnutí. Několik poslanců ANO se pak vyjádřilo, že hnutí si své problémy vyřeší na předsednictvu, které se má konat na začátku února.

Od hnutí ANO odešlo během posledních týdnů několik regionálních politiků. V Hradci Králové zastupitelé Jindřich Outlý a Monika Štayrová. Bývalá první náměstkyně primátora Štayrová se podle svých slov setkala s útoky poté, co se v prvním kole prezidentské volby rozhodla podpořit Danuši Nerudovou. Outlý řekl si stěžoval, že v zastupitelském klubu není dobrá atmosféra. „V klubu není možné pracovat tak, jak bych si představoval. Nebyl jsem spokojen se vztahy a atmosférou, které v klubu panují,” řekl ČTK. 

ANO není standardní politická strana

Podobné věci se ale v historii ANO už staly a podle Kopečka to nemusí znamenat významné vnitřní rozkolísání hnutí. „Žijeme v dynamické době, kdy to, co se děje, samozřejmě vliv má, ale za pár měsíců si na to nemusí nikdo vzpomenout,” řekl Kopeček deníku FORUM 24.

Politolog Ladislav Mrklas si myslí, že v ANO žádná frakce nevznikne. Hnutí se totiž příliš liší od všech politických stran a proudů, kde pluralita běžně existuje. „Hnutí ANO není standardní politická strana, nelze o něm uvažovat jako o standardní politické straně,” říká s tím, že je podle něho spíše pravděpodobné, že ANO nyní bude řízeno ještě více centrálně ze strany Babiše a že rebelové budou „po zásluze potrestáni”. Vondrák a Macura mají podle něj sami o sobě na Ostravsku silné postavení a mohou fungovat jako významní politici dále i bez hnutí.

Naopak v rámci ANO může podle Mrklase v blízké budoucnosti hrát větší roli například Monika Babišová, regionální politici, které může Babiš vytáhnout, nebo nové tváře z oblasti například populární kultury nebo sportu. Z hlediska voličské přízně podle politologa není důvod, proč by mělo ANO po volbách oslabit.

Zdroj