VZP před volbou prezidenta rozdávala Babišovu brožuru. Málem mě kleplo, zareagoval Kalousek

3 měsíce starý 20

Už v lednu nás čeká volba prezidenta, ve které je jedním z uchazečů o Hrad i Andrej Babiš. A stejně jako před parlamentními volbami v roce 2021, kde kandidoval jako lídr hnutí ANO do poslanecké sněmovny, Všeobecná zdravotní pojišťovna rozdává brožury o prevenci onkologických onemocnění s Babišovou fotkou a jeho vzkazem čtenářům. Po vlně kritiky, která se na sociálních sítích zvedla po upozornění známého publicisty Jana Tuny, VZP uvedla, že tento materiál už do konce prezidentské volby klientům distribuovat nebude.

Před sněmovními volbami, které se konaly v říjnu 2021, chtěl předseda hnutí ANO a tehdejší předseda vlády Andrej Babiš nechat ve velkém nákladu vytisknout brožuru zaměřenou na prevenci rakoviny nazvanou Kdyby znamená pozdě. Z masivní distribuce do schránek občanů později sice sešlo, ale vlastním nákladem ji podle původního Babišova plánu v počtu několika set tisíc kusů vytiskla mj. Všeobecná zdravotní pojišťovna, která ji začala na pobočkách poskytovat klientům. Babiš odmítl, že by se jednalo o kampaň. Podle jeho tvrzení šlo pouze o osvětu.

Teď nás čekají opět volby, ve kterých předseda hnutí ANO kandiduje, tentokrát na post hlavy státu, a už to tu máme zase. „Babišovy“ brožury s jeho portrétem na pobočkách VZP rozdávané voličům.

„Tohle myslí VZP vážně? Na pobočkách lidem rozdává magazín prevence proti rakovině a vzadu, kam otočí opravdu každý, obří fotka Babiše a jeho celostránkový text! Pár týdnů před prezidentskými volbami. Největší zdravotní pojišťovna ČR,“ napsal na twitter novinář a televizní reportér Jan Tuna a doplnil svůj tweet dotazem, co na to říká Miroslav Kalousek nebo úřad vlády.

Tohle myslí @VZPtweetuje vážně? Na pobočkách lidem rozdává magazín prevence proti rakovině a vzadu, kam otočí opravdu každý, obří fotka Babiše a jeho celostránkový text!Pár týdnů před prezidentsk. volbami. Největší zdrav. pojišťovna v ČR!Co na to @strakovka nebo např. @kalousekm pic.twitter.com/Qu0HAFAg3K

— Jan Tuna (@JanTuna) November 29, 2022

Bývalý ministr financí Kalousek, který letos 19. ledna složil poslanecký mandát a v podzimních sněmovních volbách už nekandidoval a který je dnes místopředsedou správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny, zareagoval obratem. Stručným prohlášením: „Málem mě kleplo… Zítra už to nikdo nikomu nedá.“

Vzápětí přišla i reakce VZP: „Dobrý den, díky za upozornění. I díky němu brožury k dispozici na pobočkách nebudou, a to až do konce prez. voleb. Pokud ještě někde nějaké jsou, tak z loňska (šlo o společnou kampaň boje proti rakovině tehdejší vlády, MZ a všech zdrav. pojišťoven). Rozhodně nesouvisí s volbami,“ zněla odpověď Janu Tunovi na twitteru.

Viktorie Plívová, mluvčí VZP, na dotaz ČTK upřesnila: „Počet brožur, které na některých pobočkách ještě zůstaly, znám není. Jedná se o zbývající kusy z loňska, žádné další distribuovány nebyly.“ 

Někteří diskutující se však na sociálních sítích například dotazují, zda to pojišťovna nahlásila Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí jako podporu prezidentského kandidáta, jiní avizují úmysl od VZP odejít. VZP je největší a nejdéle fungující pojišťovnou v ČR, využívá ji necelých šest milionu klientů.

Dále čtěte

()

Dobrá zpráva! Tričko „Bez Babiše a Okamury bude nejlíp“ přinášíme i v dalších velikostech

číst článek »

Roznesení brožury do všech schránek českých voličů, které Babiš plánoval v roce 2021 před volbami do dolní komory parlamentu, nakonec ztroskotalo. Po ostré kritice ze strany tehdejší opozice, dnešní vládní koalice, že zmíněná osvětová tiskovina ve skutečnosti není nic jiného než kampaň Babišova hnutí placená z veřejných prostředků, se Andrej Babiš rozhodl tisk, který financovalo i hnutí ANO, a rozesílání materiálu až do voleb pozastavit.

Grafika, fotografie i obsah brožury vznikly v době, kdy byl Andrej Babiš premiérem, na státní objednávku a hrazené byly tudíž ze státní pokladny. A to, jak deník FORUM 24 uvedl podle zjištění serveru Hlídací pes, zhruba ve výši 400 tisíc korun. Jelikož ale novou vládu sestavoval už Petr Fiala, tiskovina se ve schránkách neocitla ani potom. Dnes slouží jako propagační materiál na Babišových výjezdech za voliči, kde ji rozdává spolu s čepicemi, taškami a samolepkami. A do posledních dnů také bohužel jako pozornost pro klienty VZP.

Podle slibu VZP už klienti největší české zdravotní pojišťovny tento dárek v podobě Babišovy propagační tiskoviny na jejich pobočkách neobdrží.

Zdroj