Vzpomínka na MDŽ. Mýdlo a karafiát pro soudružky ženy, panáky pro soudruhy

1 měsíc starý 12

Delegaci československých žen přijal u příležitosti MDŽ 7.března 1985 na Pražském hradě generální tajemník ÚV KSČ a prezident ČSSR Gustáv Husák. Na sn. Gustáv Husák v srdečné besedě s účastnicemi setkání. ( druhá zleva Marie Kabrhelová a třetíé zleva Elena Litvajová). | FOTO: ČTK

Mezinárodní den žen patří jednoznačně k těm nejobskurnějším svátkům, které komunisté používali k upevnění své moci. Už tehdy působil tento den jako neuvěřitelná taškařice. Zdaleka nešlo jen o to, dát některé blízké ženě květinu. MDŽ byl každoroční manifestací trapnosti a zoufalosti. Všudypřítomné zvadlé karafiáty (protože květiny z kapitalistických západních skleníků sem tehdy nesměly), oschlé chlebíčky, směšné projevy a opilí soudruzi. Zkrátka socialistický Mezinárodní den žen.

Spolu s prvním májem byl MDŽ ústředním socialistickým svátkem. Jak takový den probíhal? Velkolepě. Ženy dostávaly nejen karafiáty, ale také spoustu pěkných dárků od ROH. Například ručníky, utěrky nebo mýdlo. Jejich pěkný den doprovodilo celozávodní posezení s chlebíčkem a projevy vrchního závodního soudruha nebo soudružky na téma role ženy v socialistické rodině a republice.

ČTK

Oslava Mezinárodního dne žen v Kladně v roce 1976

Tím ale tento pěkný den nekončil. Běžně se konalo ještě další setkání, tentokrát po práci. Probíhalo v kulturácích a sálech. K ženám promlouvali další soudruzi, například  předseda Národního výboru. Opět si vyslechly, jak je socialistická žena důležitá v socialistické rodině a v naší socialistické republice.  Dostaly další zvadlý karafiát, další oschlý chlebíček a sklenku vína. A pak to přišlo, na společenský večer dorazili soudruzi, ale i partneři žen. Ti večer nejčastěji trávili u baru.

Ty nejzaslouženější soudružky ženy z celé země pak v tento den směly navštívit Pražský hrad, kde se s nimi setkal i sám nejvyšší soudruh. Legendární jsou snímky Gustáva Husáka v hloučcích soudružek žen, z nichž některé jsou obtěžkány vyznamenáními.

Byly ženy a byly soudružky

Bohužel komunisté se k ženám nechovali tak pěkně, jak předváděli každoročně 8. března. Například Milada Horáková od nich namísto karafiátu dostala oprátku. Zdenu Mašínovou postupně zanedbanou péčí a nelegálním vězněním umučili. Své by mohly vyprávět také ženy zavřené v pracovních lágrech, speciálně pak ty, kterým se během věznění narodily děti a kvůli mizerné péči ze strany režimu zemřely.

Dárek ženám, nástup Zemana

V porevoluční době slaví MDŽ především komunisté a jejich mladí, Komunistický svaz mládeže. V posledních letech máme 8. březen spojen s nástupem Miloše Zemana do funkce. Právě v tento den se v letech 2013 a následně i 2018 ujal Pražského hradu. Bohužel.

Zdroj