Washington odsoudil čínské sankce proti členům americké komise. Monitoruje svobodu vyznání ve světě

3 měsíce starý 9

Spojené státy se v sobotu ohradily proti sankcím, které uvalila Čína na dvojici členů americké vládní komise monitorující svobodu vyznání ve světě. Peking reagoval na opatření vyhlášená Washingtonem v souvislosti s postupem proti muslimské menšině Ujgurů. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena čínské sankce jen více zviditelní „pokračující genocidu“.

Washington 7:02 28. března 2021

„Spojené státy odsuzují neopodstatněné sankce Čínské lidové republiky na dva komisaře americké komise pro mezinárodní náboženskou svobodu (USCIRF),“uvedl šéf americké diplomacie Anthony Blinken | Zdroj: Reuters

„Spojené státy odsuzují neopodstatněné sankce Čínské lidové republiky na dva komisaře americké komise pro mezinárodní náboženskou svobodu (USCIRF),“uvedl šéf americké diplomacie.

Čína oplácí Británii sankce kvůli Ujgurům. Odveta za ‚lži a dezinformace‘ se týká organizací i jednotlivců

Číst článek

Zmíněné sankce se týkají šéfky zmíněného orgánu Gayle Manchinové a jejího zástupce Tonyho Perkinse.

Peking opatření oznámil poté, co USA v pondělí společně s Evropskou unií, Velkou Británií a Kanadou uvalily sankce na několik čínských činitelů, kterým připisují odpovědnost za perzekuci Ujgurů, jakož i dalších muslimských menšin v čínské provincii Sin-ťiang.

„Snahy Pekingu zastrašit a umlčet ty, kdo vystupují za lidská práva a základní svobody, jen přispívají k rostoucímu mezinárodnímu zkoumání pokračující genocidy a zločinů proti lidskosti v Sin-ťiangu,“ pokračuje Blinkenovo prohlášení. Washington už delší dobu přístup čínských orgánů k ujgurskému obyvatelstvu označuje jako genocidu.

Čína je na Západě obviňována z masového svévolného zatýkání Ujgurů, jejich rozsáhlého sledování a zadržování v internačních táborech, také z mučení nebo provádění nucených sterilizací. Peking dlouhodobě veškerá obvinění o takovýchto praktikách odmítá, tábory pro muslimské obyvatele označuje za nástroj boje proti extremismu a nezaměstnanosti.

ČTK

Zdroj