WSJ: Izrael chystá evakuaci civilistů před nejméně šestitýdenní operací v Rafáhu

před 1 měsíc 34

foto Ilustrační foto - Následky izraelského ostřelování města Rafáh na jihu Pásma Gazy, 22. února 2024.

Tel Aviv/Washington - V atmosféře polevujícího napětí mezi Izraelem a Íránem se izraelská armáda připravuje na evakuaci palestinských civilistů z Rafáhu před plánovanou pozemní vojenskou ofenzivou do tohoto nejjižnějšího města v Pásmu Gazy. S odvoláním na izraelské a egyptské představitele o tom píše deník The Wall Street Journal (WSJ).

Egyptští představitelé, kteří byli informováni o izraelských plánech, americkému listu řekli, že první dva až tři týdny operace budou spočívat v evakuaci civilistů v koordinaci se Spojenými státy, Egyptem a dalšími arabskými zeměmi. Evakuace bude údajně zahrnovat přesun civilistů mimo jiné do nedalekého města Chán Júnis a zřízení stanových městeček zásobených potravinami a vybavených zdravotnickým zařízením.

Až poté začne izraelská armáda postupně přesouvat své jednotky do Rafáhu a zaměří se na "oblasti, kde se podle Izraele ukrývají vůdci a bojovníci Hamásu", uvedly tyto zdroje WSJ. Podle nich se očekává, že boje v Rafáhu potrvají nejméně šest týdnů, ačkoli načasování jejich začátku "zůstává nejisté".

Izrael tvrdí, že v Rafáhu se skrývají poslední čtyři z celkových 24 praporů Hamásu, a město tak zůstává poslední baštou tohoto radikálně islamistického palestinského hnutí, proti kterému vede Izrael v Pásmu Gazy už přes půl roku válku v odvetě za říjnový teroristický útok.

"Zaprvé, stane se to. Zadruhé, budeme mít velmi přísný operační plán, protože je to tam velmi komplikované. Zatřetí, souběžně s tím bude probíhat humanitární akce," uvedl bezpečnostní představitel Izraele.

Izraelská vláda věří, že vedle zbývajících čtyř praporů Hamásu se v Rafáhu nachází také většina ze zhruba 130 rukojmích, které ozbrojenci unesli 7. října z jižního Izraele a které Hamás dosud zadržuje.

"V nadcházejících dnech zvýšíme vojenský a politický tlak na Hamás, protože jen tak můžeme osvobodit naše rukojmí a dosáhnout vítězství," prohlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve svém nedělním poselství, aniž se však výslovně zmínil o plánované operaci v Rafáhu. Také v dnešním projevu přislíbil "zvýšené vojenské a diplomatické úsilí zaměřené na osvobození rukojmích".

Netanjahu opakovaně tvrdí, že pokud má Izrael dosáhnout svých hlavních válečných cílů, tedy zcela zničit Hamás v Pásmu Gazy a osvobodit rukojmí, musí vojáci do Rafáhu nutně vstoupit. Ve městě u egyptských hranic se ovšem v nuzných podmínkách tísní na 1,4 milionu Palestinců, z nichž přes milion tam utekl před boji v ostatních částech Pásma Gazy. Izrael od plánované akce v Rafáhu odrazuje vedle mezinárodního společenství i jeho hlavní spojenec USA. Washington naléhá na Netanjahuovu vládu, aby operaci nezahajovala, dokud nezajistí evakuaci všech civilistů do bezpečí.

"Prezident (Joe) Biden se k tomu vyjádřil velmi jasně: "Rozsáhlou vojenskou operaci v Rafáhu nemůžeme podpořit," řekl v pátek americký ministr zahraničí Antony Blinken. Takový krok by podle něj měl "hrozné následky" pro všechny civilisty, kteří ve městě zůstanou. Válečných cílů Izraele lze dosáhnout jinými prostředky, řekl Blinken.

Válka v Pásmu Gazy začala loni 7. října teroristickým útokem Hamásu, při němž palestinští ozbrojenci pozabíjeli v izraelském pohraničí téměř 1200 lidí a asi 250 osob unesli na palestinské území. Na 130 z nich stále zadržují, nejméně tři desítky rukojmích však v zajetí zřejmě zemřely. Na palestinské straně si válka podle úřadů ovládaných Hamásem vyžádala přes 34.000 mrtvých, dalších asi 77.000 Palestinců utrpělo v bojích zranění. Mezi mrtvými jsou tisíce bojovníků Hamásu, většinu ale tvoří civilisté, z velké části ženy a děti.

Přečtěte celý článek