Yemiho před vesmírnou misí čeká náročný výcvik. Expert popsal, z čeho všeho se skládá

3 měsíce starý 19

„Informace o přípravě pro misi Dear Moon zatím chybí. Můžeme vycházet z přípravy, kterou podstoupila před rokem posádka Inspiration 4, při které letěli čtyři amatéři na kosmické lodi Crew Dragon. V tomto případě posádka podstoupila zrychlený výcvik, nikoliv ten klasický dvouletý, který absolvují běžní kosmonauti,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Majer.

„Zrychlený výcvik se podle něj skládal ze zkoušek odolnosti vůči přetížení a testů, při kterých si posádka vyzkoušela mikrogravitaci v kabině letadla, která letí po parabolické křivce. Testovalo se přežití v extrémních podmínkách a tak dále,“ vyjmenoval příklady toho, čím si bude muset posádka rakety Starship nejspíše projít. Podle Majera to ale nebude hned. Výcvik očekává rozložený do několika let. „Protože si ještě nějaký čas na tuhle misi počkáme,“ řekl.

Vesmírná výprava, kterou začal Maezawa plánovat v roce 2018, má trvat osm dní od startu do návratu na Zemi, z toho tři dny bude kroužit kolem Měsíce a přiblíží se na vzdálenost 200 kilometrů k jeho povrchu. Ačkoli je let naplánován na rok 2023, bude nejspíš zpožděn kvůli pokračujícím testům vesmírné lodi a jejích raket, píše agentura Reuters.

Jaká jsou největší rizika podobné mise? „Stejně jako u každého jiného kosmického letu musí tisíc a jedna věc vyjít dokonale a ani jedna se nesmí pokazit. Lety do vesmíru nejsou ani zdaleka rutinou a je potřeba, aby všechno dokonale sedlo. Musí vyjít start, musí dobře pracovat nosná raketa i všechny systémy. Při návratu nesmí selhat tepelný štít, komunikace, generování elektrické energie či systémy podpory života. Těch věcí jsou tisíce a tisíce,“ podotkl Majer.

Zda se dočkáme toho, že výlet do vesmíru si bude moci dopřát téměř každý jedinec, odhadnout nedokáže. „Doufám, že ano. Jestli to bude pro každého, nevím. Ale laťka se neustále snižuje, takže stále více lidí má tu možnost,“ dodal odborník.

Zdroj