Z britské vlády odchází také ministr pro záležitosti Walesu Simon Hart

4 měsíce starý 148

foto Ilustrační foto - Britský premiér Boris Johnson (na snímku z 7. dubna 2022).

Londýn - Ministr pro záležitosti Walesu Simon Hart ve středu večer rezignoval na svou funkci. Je třetím ministrem britské vlády, který tento týden kvůli premiérovi Borisi Johnsonovi podal demisi, informovala dnes agentura Reuters.

"Velmi jsem doufal, že nebudu muset tento dopis napsat. Zdá se ale, že jiná možnost než odejít z funkce ministra pro záležitosti Walesu není," napsal premiérovi Hart, který na tento post nastoupil v prosinci 2019. Johnsona v dopise ocenil jako energického politika s vizí, odhodláním a humorem.

Hart byl údajně v delegaci ministrů, kteří se ve středu odpoledne vydali do Downing Street, aby přiměli Johnsona k demisi. Premiér, kterého provází řada skandálů, ale odstoupení z funkce vytrvale odmítá.

Zpravodajský server BBC News uvedl, že počet ministrů a dalších vládních úředníků, kteří rezignovali, vystoupal již na 43. Jsou mezi nimi také ministr zdravotnictví Sajid Javid a ministr financí Rishi Sunak.

Ve vládě nezůstal ani ministr pro otázky bydlení Michael Gove, kterého Johnson odvolal.

Důvěru ve vlastní straně Johnson u mnohých ztratil kvůli skandálu zvanému Partygate. Ten vyvolaly zprávy o večírcích a setkáních v premiérově sídle v Downing Street v době, kdy byla Británie v koronavirovém lockdownu.

Zatím poslední kritiku si Johnson vysloužil poté, co 30. června kvůli údajnému sexuálnímu napadení dvou mužů rezignoval Christopher Pincher, náměstek hlavního whipa, což je poslanec dohlížející, aby příslušníci strany hlasovali ve sněmovně podle stranických zájmů . Pinchera jmenoval Johnson do funkce letos v únoru. Po vypuknutí této kauzy premiér nejprve tvrdil, že o vyšetřování Pinchera nic nevěděl. Downing Street později uvedla, že na případ zapomněl, a Johnson se za pochybení omluvil.

Zdroj