Z „doktora stromů“ vandalem. Strakapoud poničil rozhlednu u Hradce, škoda přesáhla milion

5 měsíce starý 99

Loni v září měla rozhledna Milíř ve Vysoké nad Labem oslavit osmé výročí. Jenže akce, kterou obec plánovala minimálně půl roku předem, se musela nakonec zrušit. Tři nosné sloupy rozhledny totiž poškodil opeřenec, který je jinak přezdívaný jako lékař stromů.

„Pro strakapouda to bylo dřevo jako každé jiné. Mírně poškozené a hodně tomu napomohlo to, že to byla covidová doba, kdy tady byl naprostý klid,“ vysvětlil místní ornitolog Karel Dohnal. Během covidové pauzy totiž strakapouda nerušili žádní návštěvníci, a tak měl klid na práci. Neúčinkovalo ani instalování siluet dravců.

„Nejčastěji kloval do spojů, kde jsou čepy a kde mu to znělo asi nejvíc dutě. Ty jsme oplechovali nebo přepláštili takovým hustým pletivem, kterému se říká tahokov,“ řekl starosta obce Jiří Horák. Jenže ani tato zábrana strakapouda nezastavila, zřejmě mu s ní pomohl jiný živočich. „Podle mého názoru to byla kuna nebo veverka, která si s pletivem lehce poradila,“ uvedl ornitolog s tím, že výskyt obou savců v místě zaznamenali.

Milionová škoda

Strakapoud vykloval do dřevěných sloupů nakonec asi deset děr, z nichž dvě byly pro rozhlednu osudné. Jeden ze sloupů byl poškozený natolik, že odborná firma musela asi šestimetrový kus vyříznout a s podepřením rozhledny ho nahradit zdravým kusem.

Strakapoud přišel obecní kasu pěkně draho. „2 560 eur za jeden sloup plus 648 tisíc bez DPH za firmu, která to bude montovat. Takže téměř milion korun,“ vypočítal starosta. Rozhlednu bude zřejmě možné otevřít ještě před začátkem letních prázdnin. Obec už má připravenou kombinaci několika opatření, která, jak doufá, by měla stavbu před strakapoudem ochránit.

Zdroj