Z Floridy k Měsíci zamířila mise IM-1, pokusí se o první soukromé přistání

před 2 měsíce 66

foto Raketa SpaceX Falcon 9 s přistávacím modulem Nova-C společnosti Intuitive Machines odstartovala z Kennedyho vesmírného střediska na mysu Canaveral na Floridě 15. února 2024.

Kennedyho vesmírné středisko (USA) - Přistávací modul Nova-C společnosti Intuitive Machines dnes na raketě Falcon 9 odstartoval z floridského mysu Canaveral. Plavidlo míří k Měsíci, kde se v rámci mise IM-1 pokusí o první soukromé přistání vůbec. V případě úspěchu také Intuitive Machines přispěje k americkému novodobému dobývání Měsíce, kde Nova-C přistane jako první americký modul od roku 1972.

Raketa SpaceX Falcon 9 s přistávacím modulem Nova-C společnosti Intuitive Machines odstartovala z Kennedyho vesmírného střediska na mysu Canaveral na Floridě 15. února 2024. Mise IM-1 dnes krátce po jedné hodině ráno místního času (7:00 SEČ) vyrazila vstříc temné obloze ze startovací rampy 39A v Kennedyho vesmírném středisku. Start byl přeložen ze středy, kdy se vyskytly technické potíže při plnění tekutého metanu, který modul typu Nova-C používá jako palivo.

Modul, pro tuto misi pojmenovaný Odysseus, má poblíž lunárního jižního pólu přistát 22. února. Na povrch snese výzkumný náklad amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a komerčních zákazníků, ale i sérii uměleckých předmětů od amerického sochaře Jeffa Koonse - 125 miniatur z nerezové oceli, které znázorňují fáze Měsíce.

IM-1, kterou do vesmíru vynesla raketa Falcon 9 společnosti SpaceX, bude v případě úspěchu první soukromou misí, která na přirozené zemské družici přistane. O toto prvenství se loni pokusila japonská firma ispace s modulem Hakuto-R. Ten dosáhl oběžné dráhy Měsíce, měkce dosednout na měsíční povrch se mu však nepodařilo. Domácího konkurenta měla společnost Intuitive Machines v americké firmě Astrobotic Technology, která v lednu k Měsíci vyslala lunární modul Peregrine. Několik hodin po startu ale společnost informovala o kritickém úniku paliva, kvůli kterému musela od přistání na Měsíci upustit. Peregrine, který měl na lunární povrch dosednout 23. února, se nakonec vrátil k Zemi a shořel v její atmosféře.

Spojené státy naposledy navštívily Měsíc v roce 1972 v rámci mise Apollo 17. Je to zároveň naposledy, kdy na přirozené zemské družici pobýval člověk, jiné zemi než USA se lidskou posádku na Měsíc dopravit nepodařilo. Sondy tam pak dostaly také Sovětský svaz, Čína, Indie a Japonsko.

Přečtěte celý článek