Z ISS se vrací tříčlenná posádka, Rusové amerického kolegu vzali

4 měsíce starý 29

„Ve středu v 9:21 SELČ se podle plánu od modulu Rassvet na ISS oddělila pilotovaná kosmická loď Sojuz MS-19 s Antonem Škaplerovem, Pjotrem Dubrovem a Markem Vande Heiem. Přistání proběhne ve 13:28 SELČ cca 147 km jihovýchodně od kazašského města Žezkazgan,“ popsal na Twitteru specialista na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a ČVUT v Praze.

Ranní odpojení lodi Sojuz od ISS.

Pro Dubrova a Vande Heie tak končí jejich pobyt v kosmickém prostoru trvající 355 dní, tři hodiny a 14 minut. Škaplerov byl na orbitálním komplexu od loňského října.

Připomínám, že dnes se v kosmické lodi Sojuz MS-19 vracejí z ISS zpět na Zemi ruští kosmonauti Anton Škaplerov a Pjotr Dubrov a jejich americký kolega Mark Vande Hei. Jejich odletem na také skončila dlouhodobá Expedice 66 a začala Expedice 67. https://t.co/WbU9PneCOC

— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) March 30, 2022

Rogozin „štěká, ale zatím moc nekouše“

Nedávno přitom ještě panovaly obavy, že Vande Hei možná bude muset na ISS zůstat mnohem déle, než bylo v plánu. Rozruch ve vztazích s americkým úřadem NASA způsobil několika výroky, např. i o „shození“ kosmické stanice, poněkud „bojovně naladěný“ generální ředitel ruské vesmírné agentury Dmitrij Rogozin, horlivý kritik protiruských sankcí kvůli vpádu Ruska na Ukrajinu.

Rogozin v minulých týdnech neopomněl zmínit ani astronauta Vande Heie a jeho bezpečný návrat domů. Zástupci NASA ale později uvedli, že Rogozinovy výhružky byly plané. „Mohu s jistotou říci, že se Mark vrátí domů. Jsme neustále v kontaktu s ruskými kolegy," potvrdil pro zpravodajský server BBC manažer NASA pro vesmírnou stanici Joel Montalbano.

Zleva Mark Vande Hei, Anton Škaplerov a Pjotr Dubrov

Foto: NASA

Prvním novým osazenstvem, která na ISS dorazilo od počátku války na Ukrajině, byli na přelomu 18. a 19. března ruští kosmonauti Oleg Artěmjev, Denis Matvejev a Sergej Korsakov. Když vystoupili z modulu a přidali se k posádce vesmírné stanice, měli na sobě žluté úbory s modrými prvky na hrudi i stehnech.

Podle BBC se oděv v barvách ukrajinské vlajky jevil jako vyjádření odporu proti napadení Ukrajiny, sami kosmonauti to ovšem nepotvrdili. Václavík tehdy připomněl, že Artěmjev se v podobném žlutém úboru na ISS představil už v roce 2014. Barvy kombinézy podle něj odkazují na státní technickou univerzitu v Moskvě.

Artěmjev, Matvejev a Korsakov rozšířili velikost posádky ISS na deset lidí, po návratu Škaplerova, Dubrova a Vande Heie jich tam ale je od 30. března opět sedm. Vedle Artěmjeva, Matvejeva a Korsakova tak nyní posádku ISS tvoří ještě astronauti NASA Raja Chari, Tom Marshburn, Kayla Barronová a astronaut Evropské kosmické agentury (ESA), Němec Matthias Maurer.

Zdroj