Z Nizozemska vyplula první loď s ruským hnojivem pro Afriku, dohodu o vývozu zprostředkovala OSN

3 měsíce starý 12

První zásilka hnojiv vyrobených v Rusku v úterý opustila Nizozemsko a zamířila do Malawi na základě dohody o vývozu, kterou dříve zprostředkovala OSN. Informovala o tom agentura Reuters.

New York 6:52 30. listopadu 2022

Rusko v říjnu na čtyři dny pozastavilo svou účast na dohodě, ale později se k ní opět připojilo (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

V úterý odpoledne odplulo na lodi MV Greenwich z přístavu Terneuzen na jihozápadě Nizozemska přibližně 20 000 tun chemického hnojiva. Očekává se, že zásilka bude vyložena v mozambickém přístavu Beira a poté bude po souši přepravena do vnitrozemské jihoafrické země Malawi.

Jedná se o první ze série zásilek, druhá bude podle OSN určena pro západní Afriku.

Somálsko, Keňa a Etiopie jsou na pokraji hladomoru. Ke konci roku může zemřít 2500 lidí denně, tvrdí OSN

Číst článek

Ruský vývoz hnojiv, který je pro boj s potravinovou krizí klíčový, je dlouhodobě ochromen.

Na zemědělské produkty a hnojiva se sankce uvalené na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu nevztahují, majitelé lodí je ale kvůli rizikům spojeným s konfliktem v Černém moři nechtějí pro nedostatek pojistitelů pronajímat.

Dohoda zprostředkovaná OSN, která byla poprvé představena v červenci, byla počátkem tohoto měsíce obnovena a umožňuje vývoz obilí z některých ukrajinských přístavů na pobřeží Černého moře, jakož i vývoz hnojiv od ruských výrobců.

Rusko v říjnu na čtyři dny pozastavilo svou účast na dohodě, ale později se k ní opět připojilo.

Povolení vývozu 260 000 tun ruských hnojiv uskladněných v Evropě „poslouží ke zmírnění humanitárních potřeb a zabrání katastrofálním ztrátám úrody v Africe, kde je v současné době období setí,“ uvedl mluvčí generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese.

„Organizace spojených národů pokračuje v intenzivním diplomatickém úsilí se všemi stranami, aby zajistila nerušený vývoz důležitých potravin a hnojiv z Ukrajiny a Ruské federace, na které se nevztahují sankční režimy, na světové trhy,“ dodal mluvčí.

ČTK

Zdroj