Z Prahy musí odejít další ruský diplomat. Byl prohlášen za nežádoucí osobu

4 měsíce starý 53

„Spolu se spojenci snižujeme ruskou zpravodajskou přítomnost v EU,“ uvedla česká diplomacie. Ve stejný den oznámily vyhoštění některých Rusů i Nizozemí a Belgie.

Nizozemský ministr zahraničí Wopke Hoekstra uvedl, že jeho země vyhostí 17 zaměstnanců ruské ambasády, které považuje za důstojníky zpravodajských služeb a hrozbu pro bezpečnost země na základě informací od civilní i vojenské zpravodajské a bezpečnostní služby.

Podobně v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu postupovaly i další země. Nizozemsko s nimi svůj krok koordinovalo, sdělil ministr Hoekstra.

Belgie informovala, že vyhostí 21 ruských diplomatů, kteří působí na ruské ambasádě v Bruselu nebo na konzulátu v Antverpách. Viní je ze špionáže a rovněž je považuje za hrozbu pro bezpečnost země.

„Toto rozhodnutí není sankcí, je spojené výhradně s národní bezpečností. Diplomatické spojení s Ruskem zůstává otevřené, ruská ambasáda může nadále fungovat a nadále podporujeme dialog,“ komentovala rozhodnutí belgická ministryně zahraničí Sophie Wilmèsová citovaná serverem Sud Info.

A Irsko ruskému velvyslanci doporučilo v úterý odjezd čtyř vysoce postavených ruských diplomatů kvůli jejich chování, které podle Dublinu odporuje konvencím.

Deset pracovníků ruských zastupitelských úřadů tento měsíc prohlásily za nežádoucí osoby pobaltské státy, Rusko zareagovalo recipročně. Současně s pobaltskými státy vyhostilo deset ruských diplomatů i Bulharsko a mezitím Polsko opustilo 45 vyhoštěných pracovníků ruského zastupitelského úřadu. Moskva přislíbila, že na tyto kroky odpoví.

Zdroj