Z Ukrajiny dorazilo do Česka na 300 tisíc uprchlíků. Jejich proud slábne

5 měsíce starý 163

Na Ukrajině žilo před válkou na 37 milionů lidí, nepočítá-li se poloostrov Krym anektovaný v roce 2014 Ruskem. Své domovy muselo opustit už na 11,4 milionu lidí, z toho 4,4 milionu uteklo do zahraničí. Informovala o tom v sobotu ruská verze serveru BBC s odvoláním na údaje Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Většinu běženců tvoří ženy a děti, pro muže ve věku od 18 do 60 let byla bezprostředně po začátku invaze vyhlášena mobilizace.

Proud uprchlíků slábne

Asistenční centrum pro uprchlíky v Praze před měsícem odbavovalo denně až 3,5 tisíce lidí. „Nyní je to zhruba šest set až sedm set lidí,“ uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. 

O slábnoucím proudu uprchlíků svědčí i to, že v celé republice jich v pátek získalo dočasnou ochranu dva tisíce. Před měsícem to bylo kolem 17 tisíc. 

Ubytovatelé si mohou zažádat o příspěvek

Domácnosti, které ubytovaly válečné uprchlíky z Ukrajiny, budou moci od pondělí on-line žádat o příspěvek od státu. Získat můžou měsíčně až 12 tisíc korun, a to i zpětně za březen. Žádat o příspěvek půjde pouze on-line přes elektronickou identitu na webu davkyuk.mpsv.cz. Žadatelé musí doložit čestným prohlášením vlastnictví nebo nájemní vztah k nemovitosti, ve které běžence ubytují. Ti už zároveň musí být registrovaní.

„Podmínkou této výplaty je, aby ubytování bylo poskytováno bezplatně. Musí tam být přístup k možnosti si vařit, k toaletě, koupelně a podobně. To jsou všechno věci, které pak následně je možné i odkontrolovat,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Lidé před ruskou ambasádou v Praze připomínali masakr civilistů v Buče

Skupina lidí si v sobotu před ruským velvyslanectvím v Praze připomněla civilní oběti masakru v ukrajinské Buče a v dalších městech, která obsadila ruská armáda. Účastníci happeningu sugestivně ztvárnili záběry z fotografií, které před týdnem obletěly svět. Přímo na vozovce před ambasádou nehybně leželi staří i mladí figuranti polití umělou krví, někteří s rukama svázanýma za zády.

Zdroj