Z Ústí nad Orlicí jede sanitka s pacientkou do nemocnice v Polsku

1 měsíc starý 6

foto Zdravotníci chystají 9. března 2021 převoz pacientky s covidem-19 z Orlickoústecké nemocnice do nemocnice v Polsku.

Ústí nad Orlicí - Z Orlickoústecké nemocnice dnes po 9:00 vyjela sanitka Zdravotnické záchranné služby, která převáží do Polska českou pacientku s covidem-19. Míří do nemocnice v Ratiboři. Cesta bude trvat dvě až dvě a půl hodiny, řekl ČTK ředitel Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Igor Paar, který nemocnou doprovází. Převoz si vyžádala přeplněnost nemocnic v kraji související s pandemií.

"Jedeme standardní sanitkou, která je nasazovaná na covidové pacienty. Je to posádka s lékařem, jedu osobně," uvedl Paar. Vozidlo a posádka byly vypraveny navíc k běžně používaným sanitkám. Původně měl ženu přepravit vrtulník, o možné přepravě se mluvilo už v pondělí.

Trasa převozu vede po dálnici, na niž vůz najede u Mohelnice a a bude pokračovat směrem na Ostravu. Z Bohumína u hranic je do Ratiboře asi 30 kilometrů.

"Pacientku jsem v sobotu ošetřoval, protože někdy v Ústí sloužím na oddělení ARO. Je na umělé plicní ventilaci," uvedl Paar.

Tlumočník s posádkou nejede. Lékařská zpráva je přeložena do polštiny, Paar věří, že se s polskými zdravotníky domluví. "Ty řeči jsou tak podobné, že to snad zvládneme. Kdyžtak použijeme mezinárodní dorozumívání," míní lékař.

Další pacient s covidem, který byl už dříve vytipován k možnému překladu do ciziny, leží v Pardubické nemocnici. Transport zatím neumožnilo zhoršení jeho zdravotního stavu.

Kapacity nemocnic v Pardubickém kraji jsou téměř vyčerpané, platí to zvláště pro nemocnice v Pardubicích, Chrudimi a Ústí nad Orlicí. Celkově bylo v pondělí s covidem-19 hospitalizováno 543 lidí, z toho 77 vyžadovalo intenzivní péči. V sobotu bylo v nemocnicích 465 těchto pacientů, z nich 72 v intenzivní péči. V nemocnicích od minulého pondělí vypomáhá 26 profesionálních hasičů. Dalších 12 vojáků vyslala 8. ledna do krajských zdravotnických zařízení armáda, nemocnice ji požádala o prodloužení mise.

Převoz z Orlickoústecké nemocnice do zahraničí byl první, krerý se v Česku v nynější době uskutečnil.

.

Zdroj