Za dobrých podmínek jen 53 sekund ve vzduchu. Jak vypadá nekratší let na světě?

5 měsíce starý 159

Letadlo Britten Norman BN-2 Islander dosahuje velikosti obytného automobilu. Vejde se do něj osm cestujících a pilot. Ten sedí jen pár centimetrů od pasažérů a stisknutím kovového přepínače nastartuje motory. Dvě vrtule se hlučně roztočí a letadlo je připravené ke startu.

Rozjíždí se po štěrkové dráze, zvedá se do vzduchu a prudce se stáčí doprava. Z ostrova Westray směřuje k menšímu Westray Papa. Během letu se cestující nestihnou ani rozkoukat a už klesají k zemi. Ne však proto, že by selhaly motory, nýbrž proto, že se pilot chystá na přistání v cílové destinaci. Vzdálenost mezi oběma ostrovy nedosahuje ani tří kilometrů, a tak let trvá necelé tři minuty. Podle Guinessovy knihy rekordů lze za dobrých podmínek trasu uletět jen za 53 sekund.

Linka je v provozu dvakrát až třikrát denně. Na ostrově Papa Westray žije asi 80 lidí, a ti tak let využívají velmi často. V létě se ke stálým pasažérům přidávají také turisti. Kdo bude mít štěstí a vyjde na něj místo v prvních řadách, může navíc sledovat pilota přímo při práci. Nikdo si ale nemůže vybrat konkrétní místo sám. Přidělení sedadla totiž závisí na rozložení váhy.

Společnost Loganair provozuje tento let od roku 1967. Pilot Stuart Linklater tento let absolvoval více než dvanácttisíckrát a právě on zvládl trasu uletět nejrychleji, tedy za 53 sekund. V roce 2014 se mluvilo o pevném spojení obou ostrovů, žádná stavba ale doposud nezačala. Jedinou náhradou letu je tak trajekt, kterým cesta trvá 25 minut.

Zdroj