Za dva týdny spadl počet nově nakažených na polovinu, opatření platí dál

4 měsíce starý 7

Celkový počet pozitivních testů na koronavirus byl v pátek o dva tisíce nižší než minulý pátek, od 12. března spadl za dva týdny počet nových případů zhruba na polovinu – z necelých 15 tisíc na 7654. Klesá i počet hospitalizovaných, k sobotnímu ráno jich bylo oproti předchozímu týdnu o devět stovek méně.

Z okresů je na tom nyní nejhůře Jindřichohradecko se 755 novými případy na sto tisíc obyvatel za posledních sedm dní a Českolipsko se 754 případy na sto tisíc obyvatel v témže období. Nejnižší je nyní míra nákazy na Chebsku, které se v lednu a únoru potýkalo s mohutným rozšířením nákazy a přetíženou nemocnicí. Nyní však eviduje pouze 88 nakažených na sto tisíc obyvatel za týden.

V celé republice připadá na sto tisíc obyvatel 1111 nakažených, avšak ve dvoutýdenní retrospektivě. Je to stále velmi vysoký počet, ale i z něj je patrné, že epidemie slábne – nyní je dvoutýdenní počet infikovaných na sto tisíc lidí zpět na úrovni druhé poloviny února. Reprodukční číslo kleslo těsně pod 0,8, což by v původní verzi protiepidemického systému – kterým se již vláda neřídí a hlavní hygienička Pavla Svrčinová pracuje na jeho revizi – znamenalo, že reprodukční číslo již rizikové skóre vůbec nezatěžuje. PES je nyní na hodnotě 56, což by odpovídalo třetímu stupni opatření.

Okresy zůstanou uzavřené nejméně do Velikonoc

Ve skutečnosti trvá uzavření okresních hranic a bude to tak nejméně do Velikonoc. Vláda v pátek večer se svolením Poslanecké sněmovny prodloužila nouzový stav, poslanci ji však doprovodným usnesením zavázali, aby okresní uzávěru zrušila nejpozději 6. dubna, tedy s koncem velikonočních svátků.

Zavřené zatím zůstávají školy i školky, podle dalšího usnesení sněmovny by to mělo trvat nejdéle do týdne po Velikonocích. Podle usnesení by vláda měla zajistit otevření školek a prvního stupně základních škol od 12. dubna a ještě v březnu dokončit komplexní plán návratu všech žáků a studentů do tříd.

Výrazné omezení pohybu znamená, že poslední březnový víkend, který obvykle bývá ve znamení zahájení turistické sezony – otevírají se hrady a zámky, rozjíždějí se turistické vlaky – toho přináší minimum. V Praze začínají plout přívozy, ale to je vše, v Ústeckém kraji pojedou některé turistické vlaky, ale pouze ty, které nepřejíždějí okresní hranice.

Vzhledem k nočnímu zákazu vycházení po 21. hodině zase bude mít minimální bezprostřední dopad začátek letního času v neděli ve 2:00 SEČ. Nepojedou vlaky, které by musely začít krátit hodinové zpoždění, pouze dopravní podniky, které i v době zákazu vycházení vypravují noční spoje, jich vypraví méně.

Opatření vůči České republice uvolní o půlnoci ze soboty na neděli Německo, které zemi vyřadí ze seznamu zemí s výskytem koronavirových mutací. Znamená to konec uzavření hranic, respektive kontrol, které vracely většinu lidí kromě řidičů tranzitní dopravy a pendlerů pracujících v oborech považovaných za kritické. Ani po půlnoci ale nebude možné do Německa cestovat bez omezení. Česko zůstává vysoce rizikovým státem, a tedy je příjezd do Německa možný pouze s negativním testem, ale ani s ním se cestující nevyhnou karanténě.

Zdroj