Za nové vlády bude mít Bezpečnostní rada státu jednoho člena navíc

3 týdny starý 27

foto Ilustrační foto - Nová vláda pózuje fotografům před svým prvním zasedáním 17. prosince 2021 ve Strakově akademii v Praze.

Praha - Bezpečnostní rada státu (BRS) bude mít za nové vlády o jednoho člena navíc. Kabinet Petra Fialy (ODS) dnes schválil úpravu statutu BRS, která zvyšuje počet členů z devíti na deset, vyplývá z výsledků jednání. Členem oproti období vlády ANO a ČSSD nebude ministr zemědělství, naopak přibudou ministři práce a sociálních věcí a pro místní rozvoj. Oba resorty vedou místopředsedové vlády a lídři koaličních lidovců Marian Jurečka a Pirátů Ivan Bartoš.

Radě bude předsedat premiér Fiala, místopředsedou zůstane ministr vnitra a první místopředseda vlády, kterým je v kabinetu Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty Vít Rakušan (STAN). Podle schválené změny statutu BRS pak budou členy rady ještě ministři práce a sociálních věcí, zdravotnictví, pro místní rozvoj, obrany, zahraničních věcí, financí, průmyslu a obchodu a dopravy.

BRS je stálým pracovním orgánem vlády pro koordinaci problematiky bezpečnosti země. Členy jsou v souladu se zákonem o bezpečnosti ČR premiér a další členové kabinetu podle rozhodnutí vlády. Právo účastnit se jednání má i prezident. Řádné schůze se konají nejméně jednou za čtvrt roku.

Nový kabinet chce pod BRS začlenit pravidelné schůzky ministrů, jejichž úřadů se týkají covidová opatření. Skupina se poprvé sešla v pondělí, podle Rakušana se příští týden na návrh premiéra Fialy stane pracovní skupinou bezpečnostní rady. Jako politický orgán má fungovat místo vládní rady pro zdravotní rizika, kterou dnes nový kabinet zrušil, protože podle něj narušovala v době vládnutí ANO a ČSSD řádný chod krizového řízení.

Zdroj