Za válku na Ukrajině může Immanuel Kant, řekl ruský gubernátor. Slavný filozof zemřel v roce 1804

před 3 měsíce 84

Gubernátor Kaliningradské oblasti Anton Alichanov prohlásil ve Svetlogorsku na kongresu politologů, že německý filozof Immanuel Kant má přímý vztah k válce na Ukrajině. 

„Rád bych ukázal, že Immanuel Kant, který se zde narodil před téměř 300 lety, má přímý vztah ke globálnímu chaosu, globálnímu periodickému světu, kterému nyní čelíme. Navíc to přímo souvisí s vojenským konfliktem na Ukrajině,“ řekl Anton Alichanov. 

Podle tohoto gubernátora totiž německá filozofie „bez Boha a vyšších hodnot“, kterou Kant stvořil, přinesla „sociokulturní situaci“, jež vedla mimo jiné k první světové válce. 

„Dnes, v roce 2024, můžeme tvrdit, že nejen Kantovým dílem začala první světová válka, ale začal tam i současný konflikt na Ukrajině. My tady v Kaliningradu máme odvahu prohlásit, že je to v kritice praktického rozumu a základů metafyziky morálky, kde Kant zavádí slavné pojmy kategorického imperativu,“ řekl ve svém projevu gubernátor. 

Podle Alichanova totiž dnešní „západní blok, který vytvořily Spojené státy k obrazu svému“ je „říší lží“ a Kant a „samotná myšlenka klamu“ se dokonale doplňují, protože německý filozof je „jeden z duchovních tvůrců moderního Západu“. 

Alichanov také napadl kolektivní Západ, když prohlásil, že se „naši bývalí západní partneři nepovažují za lháře, podvodníky a jsou překvapeni, když se jim tak říká“. Odůvodnil to tím, že v rámci „postkantovské etiky“ vypadá kategorický imperativ německého filozofa úplně jinak a jeho uvedení do praxe vede k eskalaci globálně probíhající série lokálních konfliktů po celém světě, aby se nakonec „rozvinul v totální válku“. 

Přečtěte celý článek