Za vraždu maltské novinářky z roku 2017 dostali dva muži každý 40 let vězení

3 měsíce starý 43

foto Investigativní novinářka a aktivistka Daphne Caruana Galiziaová na archivním snímku z 4. dubna 2016.

Valletta - Dva muži obžalovaní z vraždy maltské novinářky Daphne Caruanaové Galiziaové, která zemřela při výbuchu bomby v autě v říjnu 2017 zřejmě kvůli své investigativní práci, dnes dostali tresty každý 40 let vězení, informuje agentura AFP. Krátce před tím se bratři Alfred a George Degiorgiové k činu přiznali v naději, že dostanou mírnější trest.

Caruanaová Galiziaová, která psala o korupci a praní špinavých peněz v prominentních podnikatelských kruzích a o vazbách podnikatelů na vysoké politiky, zemřela 16. října 2017. Páté výročí její smrti si v neděli na Maltě připomenou pietním shromážděním, jehož se zúčastní i předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová.

Vražda tehdy třiapadesátileté Caruanaové Galiziaové způsobila šok i v zahraničí a v zemi vyvolala několikrát masové demonstrace. Koncem roku 2019 přerostly v protivládní protesty, pod jejichž tlakem v lednu 2020 rezignoval i maltský premiér Joseph Muscat. Ten sám v kauze nebyl ani podezřelý, ale jeden z obviněných vypověděl, že do zosnování vraždy byl zapojen i šéf úřadu vlády Keith Schembri. Ten koncem roku 2019 z funkce odstoupil a loni byl obviněn z korupce, podvodu a praní špinavých peněz, o zapojení do vraždy novinářky ale nejsou žádné důkazy.

V případu vraždy Caruanaové Galiziaové jsou obžalovaní další lidé v oddělených procesech. Jeden z nich Vincent Muscat už vinu přiznal loni a dostal pak trest 15 let vězení. Muscat a Degiorgiové byli obžalováni kvůli tomu, že bombu do novinářčina auta nainstalovali. Zatčeni byli v prosinci 2017.

S vyšetřovateli spolupracoval i další obviněný lichvář a provozovatel ilegálních heren Melvin Theuma, který za informace vedoucí k objasnění případu dostal v roce 2019 prezidentskou milost. Podle Theumy si vraždu novinářky objednal podnikatel Yorgen Fenech, který byl zatčen v roce 2019 a čeká na soudní proces. Fenech vinu odmítá, po svém zatčení právě on obvinil Schembriho, že se na objednání vraždy podílel.

Zdroj