‚Za zavřenými dveřmi solidarita neexistuje.‘ Babiš kritizuje unijní oznámení o rozdělení vakcín

3 měsíce starý 35

Premiér Andrej Babiš (ANO) nerozumí tomu, jak mohlo portugalské předsednictví oznámit kompromis o rozdělení dodatečných deseti milionů vakcín od firem Pfizer/BioNTech v EU, když s ním Česko, Rakousko a Slovinsko nesouhlasí. Premiér to sdělil v pátek. Klíč, podle něhož se mají vakcíny rozdělit, není podle něj solidární a vybalancovaný. Řešení vzniklo pod vlivem velkých států a na sílu, doplnil Babiš.

Praha 11:07 2. 4. 2021(Aktualizováno: 11:41 2. 4. 2021)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | Foto: Petr Topič | Zdroj: MAFRA/Profimedia

Česku podle plánu připadne poměrná část vakcín, dávky navíc nezíská. Devatenáct států se části svého přídělu vzdalo ve prospěch Slovenska, Bulharska, Chorvatska, Estonska a Lotyšska.

„Solidarita se projevuje jen v deklaracích pro média. Při jednání za zavřenými dveřmi žádná neexistuje,“ uvedl v pátek Babiš.

Politico: Vyjednávání o vakcínách je porážkou Kurze, Babiše a Janši. Ve sporu ale nejvíce tratí Česko

Číst článek

Při jednáních podle něj převládla touha potrestat rakouského kancléře Sebastiana Kurze, že se proti nevyvážené distribuci vakcín v sedmadvacítce dříve ozval.

Za hlavní problém český premiér považuje, že systém kompenzuje jen státy, které si objednaly málo vakcíny od Pfizeru. „Není to solidární a vybalancované,“ podotkl. Česko má jedny z nejhorších statistik nakažených a mrtvých, ale je jedním ze států s nejméně dodanými dávkami, konstatoval Babiš.

Portugalský plán

„Jsme na 65 procentech průměru,“ uvedl. Portugalské řešení podle něj vzniklo pod silným vlivem velkých států a s porušením všech procedur. Mezi státy EU tak podle Babiše převládla touha potrestat Kurze za to, že se ozval. „Převládla nad skutečnou solidaritou a snahou řešit problém koronaviru společně,“ uvedl.

13/13 To ale Česku na dorovnání rozdílů nestačí, naopak. Dohoda pomůže nejslabším, takže se Česko pravděpodobně propadne na poslední místo v EU co do počtu obdržených dávek. Do června dosáhne na očkování 44,7 % Čechů a Češek, což bude podle aktuálních propočtů nejméně v EU. pic.twitter.com/Sbt40N5L4Y

— Viktor Daněk (@victorius) April 1, 2021

V pátek došlo k usnesení velvyslanců o rozdělování vakcín pro členské státy Evropské unie. Česku se podle Radiožurnálu podařilo získat 239 tisíc dávek vakcíny. Jejich zrychlené dodání ale nevyrovná unijní rozdíly. Nejlépe si po jednání dohody vede Bulharsko, Slovensko, Chorvatsko nebo Lotyšsko, kterým se podařilo získat největší podíl z mimořádných dávek vakcín.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz společně se slovinským protějškem Janzem Janšim a Andrejem Babišem při vyjednávání neuspěli. Odmítli se připojit k portugalskému plánu, který chce pomoci zemím se zásadním nedostatkem vakcín. Česko tak přišlo o 70 tisíc dávek vakcín navíc. Podle serveru Politico se v plánu řadí mezi země, které rychlou pomoc nepotřebují.

ban, ČTK

Zdroj