Za žhářský útok ve Vítkově si odseděli 12 let, nyní muže soud podmínečně propustil

6 měsíce starý 5

 ČTK

Žalobce v obou případech s žádostí souhlasil, z formálních důvodů si však ponechal lhůtu pro případné odvolání, rozhodnutí soudu tak není pravomocné. Odsouzení se proto dostanou na svobodu nejspíše až začátkem příštího týdne, řekl obhájce Ladislav Myšák.

Soud se při jednání spojil s odsouzenými, kteří si trest za pokus o několikanásobnou rasově motivovanou vraždu vykonávají v jedné z nejpřísnějších věznic v zemi na Mírově, prostřednictvím videokonference. Cojocaru se znovu omluvil, chce žít řádným životem. 

Soudce Lubomír Kozák mu uložil sedmiletou zkušební dobu a probační dohled. Před rozhodnutím si nechal vypracovat znalecký posudek z oboru klinické psychologie, podle znalce může Cojocaru na svobodě žít řádný život a jeho resocializace je tak možná.

Čtyři pravicoví extremisté z Opavska a Bruntálska podle obžaloby na domek zaútočili v dubnu 2009. Do domu vhodili tři zápalné láhve. Dům začal okamžitě hořet. Oheň nejvíce zasáhl asi dvouletou holčičku, byla popálena na 80 procentech těla, přišla o tři prsty na rukou a má doživotní následky.

Zdroj