Záběry rozmlácené západní techniky včetně Leopardů. Okupanti zlikvidovali ukrajinský konvoj

3 měsíce starý 7

„Ruská armáda zničila první tank Leopard 2A4 ukrajinské armády, a to během nedávného ukrajinského protiútoku u Novopokrovky v Záporožské oblasti,“ informovala na Twitteru stránka Ukraine Weapons Tracker. K tomu přiložila záběry z dronu, které popsanou situaci potvrzují.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Reportér z místa katastrofy: Ukrajinci si pomáhají sami, velké organizace se k Chersonu bojí

Z dalších leteckých snímků je patrné, že se okupantům povedlo zdemolovat nezanedbatelnou část ukrajinského konvoje – celkově dva tanky Leopard (typ 2A4 a 2A6), tank T-64BV, minimálně čtyři bojová vozidla pěchoty M2 Bradley, obrněné odminovací zařízení BMR-2 či transportní vozidlo MRAP. U dalších ukrajinských vraků je složité identifikovat jejich typ.

Experti nicméně mírní obavy z toho, že by ukrajinský protiútok na jihu země kompletně selhával. „Ano, Ukrajinci na jihu měli ztráty. Rusáci tam dělostřeleckou palbou zasáhli ukrajinský konvoj – tank (asi Leopard) a několik BVP. Nikdo nečekal, že to bude beze ztrát. Právě i tohle průzkum bojem přináší. Nicméně přináší také cenné informace Ukrajincům. Proto to dělají. Stůjme při nich,“ uvedl na sociálních sítích bezpečnostní analytik Martin Svárovský.

Bezpečnostní analytik Jiří Vojáček zase poukázal na ukrajinské úspěchy, které obránci mají na dalších místech Záporožské oblasti či u doněckého Bachmutu. Ukrajinci v poslední době navíc hlásí čím dál větší ruské ztráty. Jen za čtvrtek měli podle všeho zlikvidovat přes tisíc okupantů.

Rusové podle ukrajinského generálního štábu ztratili od vypuknutí invaze v únoru 2022 celkem více než 213 tisíc vojáků. Rovněž přišli o 3 901 tanků, 7 600 dalších obrněných vozidel, 6 410 transportních vozidel, 4 263 dělostřeleckých systémů, 299 vrtulníků, 314 letounů a 3 247 bezpilotních letounů.

Ukrajinou uváděná čísla nelze nezávisle ověřit. Podle západních analytiků či amerického Institutu pro studium války (ISW) však vesměs odpovídají realitě. Moskva své ani ukrajinské ztráty pravidelně nezveřejňuje.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Záběry katastrofické exploze ruského tanku. Kyjev zveřejnil videozáznam zkázy

Zdroj