Záběry ukazují, jak Ukrajinci zasáhli Rusům výsadkou loď přímo v přístavu v Novorossijsku

2 měsíce starý 18

„Ruská média informují o útoku podvodního dronu na ruský přístav Novorossijsk v Krasnodarském kraji,“ napsal Heraščenko s tím, že při útoku měla být poškozena velká ruská výsadková loď Olenegorskij Gorňak.

Stejnou informaci přinesl i zpravodajský server Visegrád 24, který navíc uvedl, že mělo jít o největší ztrátu, kterou utrpělo ruské námořnictvo od potopení raketového křižníku Moskva, ke kterému došlo loni v dubnu.

A large landing ship «Olenegorski Gornjak» of Project 775 of the Russian Northern Fleet was hit in Novorossiysk as a result of a night attack by sea drones.

Posted by Ukraine Defence on Thursday, August 3, 2023

Později se na sociálních sítích začaly šířit i údajné záběry z kamery dronu, který měl na loď zaútočit. Zhruba minutové video ukazuje, jak se dron blíží k lodi. Když se dostane do její bezprostřední blízkosti, záběry skončí.

S tím ale nesouhlasí ruské úřady, které uvedly, že k žádným škodám ani obětem nedošlo.

„Dnes v noci brzy ráno naše armáda odrazila útok dvou podvodních dronů ve vodách Novorossijska. Nedošlo k žádným ztrátám na životech ani k žádnému poškození techniky,“ napsal v pátek na Telegramu gubernátor Krasnodarského kraje Veniamin Kondratěv.

Ruský list Kommersant dále uvedl, že vlivem ukrajinských útoků došlo k dočasnému zákazu lodní dopravy, což v pátek ráno oznámil provozovatel tamního ropného terminálu Caspian Pipeline Consortium (CPC).

V přístavu byla v pátek časně ráno podle místních obyvatel i médii slyšet střelba a nejméně jedna exploze. Ruské ministerstvo obrany následně uvedlo, že se mělo jednat o útok dvou ukrajinských člunů, který byl ale úspěšně odražen.

„Při odražení útoku jsme bezpilotní čluny vizuálně zaměřili a zničili palbou ruských lodí střežících vnější perimetr námořní základny,“ cituje vyjádření ministerstva agentura RBK.

Očití svědci dále uvedli, že čluny měly nejprve dlouho hořet a poté se nad hladinou měl ozvat silný výbuch, který měl aktivovat i alarmy zaparkovaných automobilů u přístavu.

Exploze a střelba u ruského přístavu Novorossijsk

Zdroj