Záběry z bojů: Rusové neváhali projet mezi dvěma vraky. Obrněnec najel na minu

1 měsíc starý 19

Na videu je vidět bojové vozidlo BMP-1, které projíždělo zničenou vesnicí Jakovlivka v Doněcké oblasti. „Posádka se rozhodla pro nejbezpečnější možnost – vjet přímo mezi dvě už dříve zničená ruská BMP-1 a BMP-2. Překvapivě najela na protitankovou minu,“ uvedla stránka Ukraine Weapons Tracker, která se dlouhodobě věnuje bojům na východní i jižní frontě.

Následovala exploze, která způsobila fatální poškození vozidla. Krátce po výbuchu ze stroje vyskákalo několik ruských okupantů. Někteří z nich měli problém postavit se na nohy. Jejich zdravotní stav není známý.

„Jsou vážně tak blbí? Nebo se jen zasekl plyn? Ptám se jen řečnicky,“ glosoval jeden z českých uživatelů na Twitteru. „Na tohle se dá dívat pořád dokola,“ doplnil analytik Andrej Poleščuk, který se na sociálních sítích dlouhodobě snaží o ruské invazi informovat českou veřejnost.

Uživatelé na internetu později začali pátrat, jak a kdy došlo k destrukci již zmíněných dvou vraků. Je velmi pravděpodobné, že se tak stalo 11. srpna. O zničení obou obrněnců se měla postarat ukrajinská 14. mechanizovaná brigáda, a to za pomoci dělostřelectva. Pro leckoho překvapivě tak nejspíš nešlo o zásluhu protitankových min.

Rusové se v případě ofenzivy na Donbase potýkají s mnoha problémy. Kromě poměrně pomalého postupu je prý trápí i nejednotnost okupačních sil. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) kolují rozpory především mezi dvěma loutkovými státy.

Některé jednotky samozvané Luhanské lidové republiky údajně odmítly pokračovat ve vyčerpávajících bojích s ukrajinskou armádou v Doněcké oblasti, na jejímž území působí Doněcká lidová republika.

Zdroj