Záběry z parku u obchoďáku v Kremenčuku: Vyděšení rodiče sbírali popadané děti

4 měsíce starý 23

Bezpečnostní kamery v městském parku v ukrajinském Kremenčuku v pondělí zachytily okamžik, kdy na asi 500 metrů vzdálený obchodní dům a přilehlou továrnu dopadly ruské rakety. Na záběrech z několika úhlů je vidět, jak vystrašení rodiče sbírají své děti.

Záběry z parku u obchoďáku v Kremenčuku: Vyděšení rodiče sbírali popadané děti

Novinář BBC Shayan Sardarizadeh, který video sdílel na Twitteru, park lokalizoval na mapě a vyznačil i dvě místa dopadu ruských raket. Jedna dopadla na východní část nákupního střediska, druhá zřejmě poničila přilehlou fabriku.

The pond in the footage is Alʹtanka Na Ostrovi Kokhannya, located roughly 500 metres north of the shopping centre in Kremenchuk (49.0755894,33.427373). pic.twitter.com/VXZLvT553j

— Shayan Sardarizadeh (@Shayan86) June 28, 2022

Červený bod je park, modrý zasažený obchoďák.

Při ruském raketovém útoku v Kremenčuku podle ukrajinských úřadů v pondělí zahynulo nejméně dvacet lidí. Dalších šest desítek lidí je zraněných a přes čtyři desítky se pohřešují. Záchranáři pokračují v prohledávání trosek, poznamenala v úterý dopoledne agentura AP.

The first missile hits the eastern end of the Kremenchuk shopping centre (blue circle). The second strike likely hits the northern edge of the factory, near the southern edge of the pond (red circle). pic.twitter.com/7iLHKnltk9

— Shayan Sardarizadeh (@Shayan86) June 28, 2022

Zakroužkovaná místa dopadu ruských raket

Ruské ministerstvo obrany podle agentury TASS v úterý prohlásilo, že jeho vzdušné síly podnikly úder na hangáry s americkými a evropskými zbraněmi v Kremenčuku a detonace munice vedla k požáru v nedalekém nákupním centru, které bylo v té době zavřené.

To ale podle záběrů z místa zjevně není pravda. Tvrzení Moskvy popírají i zranění přeživší. Například třiačtyřicetiletá Ludmyla Mychajlecová v objektu nakupovala s manželem, když ji výbuch vymrštil do vzduchu. „Letěla jsem hlavou napřed a střepiny mi zasáhly tělo. Celé místo se hroutilo,“ popsala v nemocnici agentuře Reuters.

Obchodní centrum Amstor v Kremenčuku se nachází v Chalameňukově ulici poblíž vlakového i autobusového nádraží. Podle webových stránek provozovatele bylo v době útoku v běžném provozu. Sloužilo pro přibližně 36 tisíc lidí žijících v okruhu dvou kilometrů. Jeho součástí byl supermarket s potravinami Silpo, obchod s domácími elektrospotřebiči Comfy, prodejce doplňků Kari, parfumerie Brocard, obchod s oblečením Columbia a lékárna.

podpis
Zdroj