Zabodovali jste na pracovním pohovoru? Čtěte neklamná znamení, že jste byli úspěšní

1 měsíc starý 12

Šlo to dobře? Ozvou se mi? Klasické otázky, které napadají většinu uchazečů o zaměstnání bezprostředně po pohovoru. Když ale budete mít oči otevřené, obrázek si záhy můžete udělat sami.

Pohovor trvá déle, než jste čekali

První známka toho, že jste náboráře zaujali. Kdyby to tak nebylo, neztráceli by s vámi čas, kterého jistě nemají nazbyt.

Rozhovor místo prostých otázek a odpovědí

Pohovory někdy připomínají pinkání míčkem o zeď: Otázka–odpověď, otázka–odpověď. A tak pořád stejně. Pokud se vám ale podaří s personalisty zapříst oboustranný rozhovor, je to dobré znamení. Během pohovorů se řeč zpravidla točí kolem práce, o kterou stojíte. Pokud máte s protistranou o čem mluvit, je jasné, že ji dobře znáte. A to je přesně to, co se od vás očekává.

Zaměstnavatel se snaží zaujmout

Vykládá vám personalista o dobrých vztazích na pracovišti? Vypočítává všemožné benefity, které ve firmě zaměstnanci čerpají? To všechno jsou body pro vás! „Pokud začne náborář opěvovat danou firmu, nabízenou pozici a náplň práce, je jasné, že dělá všechno pro to, aby na vás udělal dojem a zajistil si váš zájem,“ uvádějí stránky Welcome to the jungle.

Mluví o vás jako o členovi týmu

„Vaše práce by obnášela...“ nebo „Spolupracoval byste s...“ Spojují s vámi náboráři nabízenou funkci? Mluví o tom, co všechno byste museli dělat? Jste o krok blíže k cíli.

Padají dotazy na jiné pohovory

Odpovídali jste na dotaz, zda jste absolvovali pohovory v jiných firmách nebo jestli máte jinou nabídku na práci? Opět znamení, že si vedete dobře. „Obvykle to signalizuje, že jste na pohovoru udělali skvělý dojem a daná společnost ví, že má konkurenci,“ uvádí Aplikace práce.

Seznámení s kolegy a návštěva pracovního prostředí

Pokud jste se během pohovoru dočkali rovnou i k seznámení s ostatními pracovníky nebo dokonce s nadřízenými, je to skvělé znamení. Kdyby o vás personalista neměl valné mínění, jistě by vás nepředstavoval ostatním. A pokud i oni na vás zareagují kladně, je úspěch na dosah. „Jestliže jste na kolegy či na manažery společnosti udělali dobrý dojem, máte téměř vyhráno,“ potvrzuje web Hays.cz.

Během pohovoru padají konkrétní termíny

Další z neklamných signálů, že se pohovor ubírá dobrý směrem. Ať už se rovnou dozvíte datum konání druhého kola pohovoru, nebo se vás personalista na přímo zeptá, kdy byste mohli nastoupit. Pokud by si vás na nabízeném místě nedokázal představit, nemluvil by ani o jednom.

Všechny výše uvedené signály pochopitelně neznamenají, že máte místo stoprocentně jisté. Uchazečů může být víc a některý může nakonec udělat lepší dojem nebo mít lepší kvalifikaci. I tak je ale dobré vědět, že jste si při pohovoru vedli dobře. Minimálně to může pomoct se zvládnutím trémy před tím dalším. Do potvrzení, že nabízené místo může být skutečně vaše, se nebojte dál rozesílat životopisy a absolvovat další pohovory.

Zdroj