Začal proces s Fox News, kterou žaluje výrobce hlasovacích zařízení

5 měsíce starý 16

foto Ilustrační foto - Headline o prezidentovi Donaldu Trumpovi na budově studia televize Fox Newsv New Yorku, 28. listopadu 2018. 

Washington - Ve Spojených státech dnes začal proces s televizní stanicí Fox News, kterou americký výrobce volebních přístrojů Dominion Voting Systems (DVS) žaluje za pomluvu a požaduje jako odškodnění 1,6 miliardy dolarů (34 miliard Kč). Fox News podle DVS po prezidentských volbách v roce 2020 vědomě šířila nepravdivá prohlášení republikánského prezidenta Donalda Trumpa o zmanipulovaném hlasování ve snaze získat více diváků a zvala do vysílání Trumpovy spojence, kteří nepravdivě tvrdili, že zařízení DVS manipulovala s hlasy ve prospěch demokratů.

Fox News tvrdí, že pouze informovala o Trumpových námitkách proti výsledkům voleb a nechala diváky vyslechnout si jeho právníky a spojence.

Proces začal dnes výběrem poroty poté, co soudce Eric Davis umožnil jednodenní odklad, který měl podle agentury AP dát oběma stranám čas na případnou dohodu. Úkolem poroty bude rozhodnout, zda Fox News nese odpovědnost za odvysílání falešných tvrzení, že stroje na sčítání hlasů od DVS byly použity ke zmanipulování výsledků hlasování ve prospěch demokrata Joea Bidena, píše agentura Reuters. Podle ní se jedná o jednu z nejvíce medializovaných žalob za pomluvu v USA za poslední desítky let.

DVS tvrdí, že kvůli Fox News přišla o zakázky a její zaměstnanci čelili vyhrožování. Fox News naopak žalobu označila za finančně motivovanou "politickou křižáckou výpravu".

Soudce Davis 12 porotcům a stejnému počtu náhradníků řekl, aby o případu s nikým nediskutovali, což označil za "nejtěžší věc, kterou v tomto procesu budou muset dodržet".

Očekává se, že během šestitýdenního projednávání ve Wilmingtonu ve státě Delaware budou vypovídat hvězdy Fox News jako jsou Tucker Carlson a Sean Hannity a také šéf mediální skupiny provozující stanici Rupert Murdoch. Zda již dnes po úvodních komentářích promluví svědci, není podle agentury AP jasné. Do soudní síně se podle Reuters vměstnalo přibližně 200 lidí, novináři a členové veřejnosti se před budovou soudu shromáždili již několik hodin před jejím otevřením.

Zdroj