Začal soud v kauze údajně zmanipulovaných evropských dotací v ROP Severozápad. Obžalováno je 27 lidí

3 měsíce starý 11

Proces se koná u soudu v Litoměřicích, protože v budově soudu v Ústí nad Labem chybí velká zasedací místnost. Většina obžalovaných a obhájců přišla na hlavní líčení včas, přesto jednání začalo s téměř hodinovým zpožděním. Obsazena byla všechna místa. V síni chybí pět obžalovaných, podle soudce jejich nepřítomnost není překážkou v zahájení líčení.

Mezi vyjmenovanými trestnými činy je poškození finančních zájmů Evropské unie, zločin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, zločin vydírání a další.

Obžalobu podalo Vrchní státní zastupitelství v Praze loni v červnu. „Převážně pro trestnou činnost spočívající v sofistikovaném ovlivňování hodnotícího procesu výběru projektů soutěžících o dotace Regionálního operačního programu NUTS II Severozápad a doprovodnou trestnou činnost,“ sdělil tehdy žalobce Tomáš Minx.

Obžalováni jsou bývalí hejtmani, politici i podnikatelé

Mezi obžalovanými jsou ve své době vlivní podnikatelé Alexandr Novák (bývalý senátor za ODS a starosta Chomutova, který už byl ve vězení) či Daniel Ježek a bývalí sociálnědemokratičtí hejtmani Ústeckého kraje Jana Vaňhová a Karlovarského kraje Josef Novotný a další politici. S vyšetřovateli spolupracoval jeden z obžalovaných, bývalý ředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz.

Novák s Ježkem byli v minulosti klíčovými postavami politicko-podnikatelského prostředí Ústeckého kraje. Pavel Kouda (ČSSD) byl prvním náměstkem ústecké hejtmanky, obdobně působil v karlovarském regionu Tomáš Hybner. Petr Vráblík byl ředitel úřadu spravujícího dotace.

Nejpřísnější právní kvalifikací je v podané obžalobě trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby spáchaný ve prospěch organizované skupiny. Trestní sazba je v takovém případě stanovena v rozmezí pět až dvanáct let.

Kauza se týká období od května 2008 do září 2011. Program byl kvůli neprůhlednému rozdělování peněz a chybám v projektech téměř dva roky pozastaven. EU vyměřila za chyby už dříve sankci 2,7 miliardy korun. Ústecký kraj uplatňuje škodu 133 milionů korun. Řízení ve věci zahájil ústecký krajský soud na konci roku 2013.

Zdroj