Začátek února byl v Česku nejteplejší za více než 100 let. Na vybraných stanicích dosáhla v první únorové dekádě průměrná teplota 6,7 stupně Celsia. Na síti X o tom informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Naopak nejchladnější začátek února byl v roce 1929, kdy byla průměrná teplota vzduchu minus 15,4 stupně Celsia.

Praha 17:55 12. února 2024

ilustrační foto

V uplynulém týdnu padlo mnoho denních teplotních rekordů (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Meteorologové upozornili, že uvedenou průměrnou teplotu 6,7 stupně nelze brát jako průměr za celé Česko. Počítají se do ní jen stanice, které fungují alespoň 100 let. Většina z nich leží v nižších polohách. Stanice na výše položených místech a na horách vznikaly většinou později, případně neměřily nepřetržitě.

#klima Extrémně teplá první únorová dekáda roku 2024
V grafu je zobrazena průměrná teplota vzduchu první únorové dekády na vybraných stanicích s nepřetržitou řadou měření od roku 1921.
Průměrná teplota vzduchu letošní první únorové dekády na vybraných stanicích dosáhla 6,7 °C a… pic.twitter.com/MoTMZAttNS

— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) February 12, 2024

V uplynulém týdnu padlo mnoho denních teplotních rekordů. Například nové maximum pro 9. únor zaznamenali na čtvrtině ze zhruba 165 stanic, které fungují alespoň 30 let. V sobotu 10. února pak byly rekordy asi na třetině stanic. Na třech místech se dokonce teplota dostala nad 15 stupňů Celsia.

Velmi teplá byla i noc na neděli, rekordy zaznamenala naprostá většina stanic. Na některých místech meteorologové naměřili nejteplejší únorovou noc v historii měření. Teploty se pohybovaly nejčastěji mezi šesti a 11 stupni Celsia. Pod nulu neklesla teplota ani v nejchladnějších mrazových lokalitách.

Nadprůměrné denní teploty budou pokračovat i tento týden. Vystoupají až ke 12 stupňům Celsia. V polovině týdne bude ale v noci mrznout. Místy hrozí náledí a námraza.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Začátek února byl nejteplejší za posledních 100 let. Rtuti v Česku naměřily až 15 stupňů

  2. Případ pádu mostu ve Vilémově se znovu otevře. Nejvyšší soud zrušil rozsudek nad čtyřmi lidmi

  3. Antivirus: Sňatkoví podvodníci úřadují online, hrají na city a odnášejí si miliony

  4. Rok 2023 Čechy zklamal a unavil. Většina z nich je ale se svým životem spokojená, ukázal průzkum

  5. Muž zneužíval svoji pětiletou nevlastní dceru a videa nahrával na internet. Případ odhalila FBI

  6. Čelo kandidátky ANO do europarlamentu. Dostálová bude jednička, na páté místo se vklínila Nagyová

Aktuální témata

Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme