Záchranáři na italské Ischii našli osmou oběť sesuvů. V oblasti pátrají hasiči, potápěči i bezpilotní letouny

3 měsíce starý 21

Záchranáři na italském ostrově Ischia v pondělí našli osmou oběť sobotních sesuvů půdy. Podle úřadů se jedná o patnáctiletého chlapce, jehož mladší sourozenec byl potvrzen jako mrtvý již o víkendu. Při sesuvu půdy zemřelo i třítýdenní miminko. Po dalších pěti pohřešovaných záchranáři stále pátrají. Odstraňování nánosů bahna a trosek je boj s časem, naděje na nalezení živých rychle klesá, uvedla agentura ANSA.

Casamicciola 19:53 28. listopadu 2022

Ulice obce Casamicciola na severu ostrova pokrylo asi 20 centimetrů bahna, které zasychá | Foto: Guglielmo Mangiapane | Zdroj: Reuters

Prudké deště v sobotu ráno vyvolaly na Ischii sesuvy půdy. Proud bahna smetl v obci Casamicciola deset domů, v moři pak skončily desítky zaparkovaných aut a mikrobusů.

Italská vláda v regionu vyhlásila na rok nouzový stav a uvolnila první část okamžité pomoci ve výši dvou milionů eur (49 milionů korun).

Experts and activists said the construction of illegal buildings increased the risks from natural disasters on the Italian island of Ischia as the death toll from a landslide caused by torrential rain rose to eight, including a baby https://t.co/Zb22naC42v pic.twitter.com/Ho7HcK6Sxk

— Reuters (@Reuters) November 28, 2022

Na ostrově působí 160 hasičů se 70 vozidly, kteří přijeli z jiných částí Itálie. Při pátrání po pohřešovaných pomáhají také psovodi nebo týmy s bezpilotními letouny. Potápěči se sonarem prohledávají mořské dno poblíž přístavu.

Ulice obce Casamicciola na severu ostrova pokrylo asi 20 centimetrů bahna, které zasychá. Hasiči pokračují v kopání, aby umožnili přístup k zavaleným domům.

Dobrovolníci pomáhají s uklízením. V pondělí se podařilo z trosek dostat ven malého psa, který uvázl v jednom z převrácených automobilů, napsala agentura AP.

Lidé z asi třiceti poškozených domů v doprovodu hasičů ve svých příbytcích hledají osobní věci. Hasiče čeká také odklízení vraků aut zaplavených bahnem. Přes 200 obyvatel města z celkového počtu 8300 se ocitlo bez střechy nad hlavou, uvedly místní úřady.

Počet obětí sesuvu půdy na Ischii vystoupal na sedm. Záchranáři nalezli těla dvou dětí, novorozence a ženy

Číst článek

„Šlo to dolů údolím, bralo to s sebou třicet i čtyřicet let staré stromy,“ popsal jeden z místních obyvatel Parisio Jacono. Ve městě „to srovnalo se zemí všechny zahrady a vinice“ a pohnulo to i obřími kameny.

Ischia je největším ostrovem v Neapolském zálivu. Na sopečném ostrově o rozloze 46 kilometrů čtverečních žije celoročně zhruba 63 000 lidí, v létě jich tam je více než 200 000.

ČTK

Zdroj