Záchranáři ukončili pátrací práce v hypermarketu v Charkově, útok má 19 mrtvých

před 3 týdny 40

foto Ilustrační foto - Ruský bombový útok na hypermarket v ukrajinském Charkově, 25. května 2024.

Charkov (Ukrajina) - V charkovském hypermarketu se stavebními potřebami, který v sobotu zasáhly ruské letecké naváděné pumy, dnes skončily pátrací práce, konečná bilance mrtvých se vyšplhala na 19. Na telegramu to uvedl ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko.

"Policie identifikovala všech 19 těl těch, kteří zemřeli v důsledku náletů provedených ruskou armádou v sobotu 25. května," napsal Klymenko a dodal, že práce pátracích týmů "nebyla jednoduchá". Kriminalisté podle něj prohledávali sutiny a popel s pomocí speciálního vybavení, lidské pozůstatky pak identifikovala DNA laboratoř. Vzorků měli přes sto, některé z nich našli i kynologové se služebním psem.

"Zahynulo 12 mužů a sedm žen. Mezi oběťmi je 17letý chlapec a 12letá dívka. Dalších 54 lidí bylo zraněno," uvedl Klymenko a podotkl, že se jednalo o běžný obchod. "Nepřítel se snaží ospravedlnit údery na hypermarket, tiskárnu a další objekty civilní infrastruktury úplnými bludy," doplnil ministr vnitra.

Rusko od začátku své invaze na Ukrajinu z února 2022 popírá, že by záměrně útočilo na civilní cíle. Proti tomu však hovoří přímé důkazy nejen ukrajinských úřadů, ale i mezinárodních organizací, západních zemí či médií.

Charkov je terčem ruských vzdušných útoků už od prvních dnů invaze, v prvních měsících se ho Rusové i pokoušeli neúspěšně dobýt. Ukrajinští vojáci je v září 2022 během bleskové ofenzivy vytlačili z téměř celé části Charkovské oblasti, kterou Rusové do té doby okupovali.

V posledních měsících Rusko zintenzivnilo vzdušné útoky na Charkovskou oblast i na regionální metropoli a tento měsíc obnovilo pozemní ofenzivu na severu regionu, který hraničí s Ruskem.

Přečtěte celý článek