Začíná povinné testování ve firmách, kontrolovat ho budou hygienici

2 měsíce starý 5

Vláda doporučuje antigenní testování provedené závodním nebo externím lékařem, případně mobilními zdravotními týmy. V takovém případě se testování plně hradí ze zdravotního pojištění. Povolené je také samotestování prostřednictvím schválených testů. V tomto případě stát přispívá přes úlevy na zdravotním pojištění 60 korun na test.

Pracovníci firem, které mají po republice více poboček, se podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) sčítají. Testovaní musejí být všichni zaměstnanci, kteří docházejí do podniku. Testy platí i pro pracovníky na dohodu o provedení práce nebo pracovní činnost.

Pro lidi pracující z domova není testování závazné. Povinnost se také zatím podle ministerstva průmyslu a obchodu nevztahuje na příspěvkové, veřejné nebo veřejnoprávní instituce. Podobný postup jako například v průmyslových podnicích se jim ale doporučuje.

Společnosti s 50 až 249 zaměstnanci budou muset s testováním začít v pátek a dokončit ho nejpozději 15. března. Podle Havlíčka tak nejdéle do dvou týdnů deset tisícpodniků otestuje 2,1 milionu svých pracovníků.

Kontrolu dodržování povinného testování budou mít na starosti hygienici, vyhrazeno na tuto činnost jich je 350, uvedl Havlíček.  Firmám i zaměstnancům v případě porušení budou hrozit finanční sankce. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) se budou postihy řídit pandemickým zákonem. Firmě tak bude moci být i opakovaně udělena pokuta až 500 tisíc korun, zaměstnanci až 50 tisíc korun.

Testování ve firmách projedná taky Ústřední krizový štáb. Zabývat se bude i situací v nemocnicích a zásobami ochranných pomůcek. Vyhodnocovat by mohl také účinnost a dodržování nových zpřísněných opatření, která platí od pondělí. 

Zdroj