Začíná sčítání lidu. On-line formulář ale nefunguje, služba je dočasně nedostupná

4 měsíce starý 7

Sčítání lidu, domů a bytů oficiáně začalo o půlnoci v noci na dnešek. On-line formulář na internetových stránkách www.scitani.cz ale nefunguje. Služba je dočasně nedostupná, hlásí web po vyplnění osobních údajů. Formulář se dá vyplnit také v mobilní aplikaci Sčítání21. Lidé na to mají následujících 14 dní. Ti, kteří se nesečtou on-line, budou pak od 17. dubna do 11. května vypisovat papírové tiskopisy. Dostanou je na většině pošt, nebo od sčítacích komisařů.

Sčítání se koná každých deset let. V Česku je povinné pro všechny obyvatele. Týká se i cizinců. Údaje musí odeslat také Češi, kteří žijí v zahraničí, ale mají v Česku trvalý pobyt.

On-line formuláře je možné vyplňovat a odesílat od dnešních 0:00. Dotazů je zhruba o polovinu méně než v roce 2011. Část informací totiž statistici získají z registrů.

Do elektronického formuláře se lidé přihlásí číslem občanského průkazu či pasu, přes bankovní nebo elektronickou identitu či přes datovou schránku. Zapsat mohou údaje i za další členy domácnosti a jiné blízké. Údaje o bytu se zapisují za celou domácnost. Dotazy se týkají výměry, počtu místností či patra. Statistici zjišťují, zda má bydlení plynovou přípojku či kuchyň, nebo kuchyňský kout.

V části o osobách se zadává obvyklé bydliště i bydliště po narození, zaměstnání, škola či dojíždění. Právě práci a vzdělávání ovlivnila nařízená omezení kvůli epidemii. Podle ČSÚ by se do kolonek měl zapsat obvyklý stav, ne dočasné změny kvůli nynější uzávěře země. Formulář obsahuje také dotaz na víru a národnost, odpověď není povinná.

Elektronický dotazník je vedle češtiny i v angličtině, němčině, polštině, ruštině, romštině, ukrajinštině a vietnamštině. Papírové tiskopisy jsou jen v češtině, je k nim ale možné dostat překlad. Dotazy v češtině, angličtině a ruštině zodpoví pracovníci na linkách 840 30 40 50 a 253 253 683. K dispozici je i chatbot či chat s operátorem.

Autor: ČTK, vku

EUR 26,04 26,14
USD 22,01 22,15
GBP 30,36 30,52
Zdroj