Žádná Ukrajina neexistuje. Rusové přepisují učebnice dějepisu, zeměpisu i literatury

3 měsíce starý 103

Ruští regulátoři a cenzoři začali s postupným ukrajováním zmínek o Ukrajině na ruském území už v roce 2014 po anexi Krymu. Podle nezávislých médií se to ale vůbec nedá srovnat s naléhavostí, s jakou Moskva instruuje vydavatelství v zemi nyní. Bezprecedentní instrukce z Kremlu měly chodit redaktorům už v prvních dnech války. A tak se v Rusku začala přepisovat historie ve snaze prakticky eliminovat důležitost Ukrajiny v dějinách.

Web Mediazona tvrdí, že speciální notičky z Moskvy už dostalo i vlivné nakladatelství Prosvěščenije (v překladu Osvícení), které se soustředí na tiskoviny pro mladé. Tamní redaktoři údajně přepisují učebnice zeměpisu, dějepisu i literatury.

Hlavním „problémem“ je pro cenzory samotné slovo Ukrajina. Redaktoři ho proto mají používat co možná nejméně. Ačkoli byla historie Ukrajiny a Ruska po staletí provázaná, regulátoři usilují o vznik jednotné ruské historie. Podle webu Mediazona tak například redaktoři musejí přepisovat Kyjevskou Rus (název jednoho z prvních středověkých útvarů v tomto koutu Evropy) na pouhou Rus.

Přepisováním a mazáním pak samozřejmě vzniká řada nesrovnalostí, kdy na sebe jednotlivé historické linie nenavazují. Je proto pravděpodobné, že se ruští cenzoři brzy přesunou z pouhého přepisování k tvorbě alternativní historie, kterou se pokusí vnutit svým občanům.

Podle zmínek na sociálních sítích už s něčím takovým Rusové před časem začali. Objevil se snímek z muzea nové historie v Jaroslavli, kde panely s textem například hlásají, že Rusové objevili a kolonizovali Ameriku. Kryštof Kolumbus byl totiž podle výkladu muzea rusko-osmanský admirál. Ve skutečnosti byl slavný objevitel samozřejmě Ital ve španělských službách.

Mediazona také upozornil, že v Rusku tlumí vliv ukrajinských autorů. Když se například vydává nějaký výukový materiál, který napsal Ukrajinec, vydavatelství na obálce zamlčí jeho příjmení, které by mohlo odhalit jeho pravý původ.

Zdroj