Žádné regulace a rychlejší výstavba. Piráti otočili v návrhu řešení nedostupného bydlení

1 týden starý 9

Regulace nájemného dlouhodobě trhu s bydlením škodí, přestože krátkodobě to může některým skupinám osob pomoci. „Demotivuje to investory a stavebníky od nové bytové výstavby,“ řekl Adam Zábranský v pondělním vydání pořadu Jak volí vaše peněženka. „Regulace trhu za mě není cesta,“ dodal ve své odpovědi na otázku, jak by si Pirátská strana poradila s rychle rostoucími cenami bydlení.

Zábranský rovněž odmítl, že by se měla znovu zavádět daň z převodu nemovitých věcí, která byla v loňském roce zrušena. „Je dobře, že už není, přestože její zrušení nevedlo ke zlevnění bydlení,“ dodal. Podle Adama Zábranského za rostoucí ceny bydlení mohou také developeři.

„Šroubují ceny vzhůru, protože chtějí maximalizovat zisk. To je jejich přirozený zájem. Je to ale kvůli nedostatečné nabídce. V Praze, ale i v celém Česku se staví výrazně méně bytů, než by mělo. Jak v porovnání s historií, tak s jinými městy v Evropě,“ řekl.

Zdanění nemovitostí? To byla jen úvaha

Podle pražského radního není cestou ani zvýšení daně z nemovitostí. „To může pouze navýšit příjmy měst a obcí, ale s bytovou situací to nijak nepohne,“ uvedl. Adam Zábranský přitom letos v květnu na Pirátském fóru připustil jako jedno z řešení nedostupnosti bydlení progresivní zdanění nemovitostí.

„To nebyl můj návrh programového bodu nebo nějaké priority, ale spíše teoretická úvaha, návrh řešení nějakého potenciálního problému,“ vysvětloval ve vysílání CNN Prima NEWS. A zopakoval, že nejzásadnější problém je nedostatek nabídky bytů na trhu.

Se Zábranským v předvolebním speciálu o otázce bydlení diskutoval předseda Svobodných Libor Vondráček, který kandiduje do Poslanecké sněmovny za koalici Trikolora, Svobodní, Soukromníci. Vondráček se Zábranským souhlasil v tom, že je třeba posílit nabídku bytů na trhu. Zároveň navrhl, aby vláda vytvořila podmínky pro navýšení příjmů mladým lidem, a to odpuštěním odvodů státu.

„Všem do 26 let. Dnes se to takto odpouští studentům, ale myslím, že lidem na začátku života by to pomohlo,“ řekl Libor Vondráček.

Shoda v otázce bydlení mezi zástupci jinak názorově protichůdných politických subjektů překvapila i ekonomku Ilonu Švihlíkovou. „Pánové si tu poměrně notovali a je to tím, že Pirátská strana dělá v předvolební kampani různé obraty,“ glosovala ve druhé části pořadu Jak volí vaše peněženka.

„Piráti udělali otočku, protože někdy v dubnu nebo květnu měli návrh v interním tisku, že budou tvrdě zdaňovat nemovitosti,“ doplnil ekonom Lukáš Kovanda, který byl rovněž hostem vysílání. Kovanda zároveň vyjádřil obavu, že by se Piráti k této věci mohli vrátit v okamžiku, kdy by uspěli ve volbách.

Zdroj