Zadržovaný Putinův spojenec navrhuje výměnu: Já za obránce a civily z Mariupolu

5 měsíce starý 152

Viktor Medvedčuk Foto: Volodymyr Zelenskyj/Facebook

Zadržovaný ukrajinský proruský politik Viktor Medvedčuk se obrátil na prezidenty Ukrajiny a Ruska. Požádal o svou výměnu za obklíčené vojáky a civilisty v Mariupolu. Jeho výzvu zveřejnila v pondělí Služba bezpečnosti Ukrajiny.

Viktor Medvedčuk Foto: Volodymyr Zelenskyj/Facebook

Zadržovaný Putinův spojenec navrhuje výměnu: Já za obránce a civily z Mariupolu

„Já, Viktor Vladimirovič Medvedčuk, apeluji na ruského prezidenta Vladimira Putina a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby mě ukrajinská strana vyměnila za obránce Mariupolu a obyvatele, kteří nemají možnost odejít humanitárními koridory,“ řekl Medvedčuk na videu.

V Mariupolu se podle různých odhadů nachází zhruba 120 tisíc civilistů a také mariňáci z 36. námořní pěchoty, kteří město brání. Podle Rusů jsou obklíčeni v rozlehlých prostorách ocelárny Azovstal a mají nedostatek vody, potravin i munice.

Ruská agrese způsobila v Mariupolu jednu z největších humanitárních katastrof. Město je nepřetržitě ostřelováno a podle místní radnice byly tisíce obyvatel násilně odvedeny do vzdálených částí Ruska.

Медведчук звернувся до президентів України та РФ з проханням обміняти його на захисників і мешканців Маріуполя

Медведчук звернувся до президентів України та РФ з проханням обміняти його на захисників і мешканців Маріуполя Затриманий Службою безпеки нардеп Віктор Медведчук звернувся до Президента України Володимира Зеленського та Президента РФ Володимира Путіна з пропозицією обміняти його на захисників і мешканців Маріуполя. Він зазначив, що ті перебувають у заблокованому місті, не маючи безпечного виходу через гуманітарні коридори. Агресія росії спричинила у Маріуполі одну з найбільших гуманітарних катастроф. Загарбники бомблять мирне населення, блокують доставку в місто гуманітарної допомоги, примусово вивозять українців на територію рф та свідомо руйнують місто. При цьому у заблокованому Маріуполі залишаються, за різними оцінками, близько 120 тисяч мирних жителів, а місто продовжують боронити бійці полку «Азов» та 36ої бригади морської піхоти. Нагадаємо, що СБУ затримала Медведчука 12 квітня. Згодом Голова СБУ Іван Баканов розповів деталі спецоперації із затримання нардепа-втікача. Він повідомив, що ФСБ РФ намагалась вивезти його спочатку до Придністров’я, а згодом – до Москви. СБУ затримала Медведчука по дорозі – на виїзді з Київської області. #СБУ

Zveřejnil(a) Служба безпеки України dne Pondělí 18. dubna 2022

Služba bezpečnosti zadržela Medvedčuka 12. dubna. Ukrajina ho stíhá za vlastizradu a prezident Volodymyr Zelenskyj navrhoval orgánům činným v trestním řízení, aby zvážily možnost jeho výměny za ukrajinské zajatce. O pár dní později byl vzat do vazby bez možnosti propuštění na kauci.

Medvedčuk je totiž dlouholetým spojencem Vladimira Putina. Netají se dobrými vztahy s ruskou elitou a sám tvrdí, že Putin je kmotrem jeho dcery.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že Rusko bude Medvedčukův osud nadále bedlivě sledovat. Dodal ale, že Medvedčuk není ruským občanem a nemá nic společného se speciální operací. „Je to zahraniční politik a vůbec nevíme, zda si přeje nějaké zapojení Ruska do řešení této situace,“ řekl Peskov.

podpis
Zdroj