Záhadné zmizení letu MH370. Sebevražda, nebo sestřel? Expert má po zhodnocení důkazů jasno

před 7 měsíce 65

„Podle mého názoru to byla sebevražda kapitána,“ uvedl Keller s tím, že této teorii, sice nepřímo, nasvědčují všechny indicie. „Na čin se dlouhodobě připravoval, měl ho dobře promyšlený a bohužel ho realizoval,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS.

ČTĚTE TAKÉ: Horor na palubě letadla do Německa. Muži tryskal z úst a nosu proud krve, nakonec zemřel

Indicií je podle něj celá řada. Kapitán letu měl doma letecký simulátor s kokpitem a na něm ve volných chvílích létal. „Krátce před letem vymazal všechny harddisky. Ale moc dobře to neudělal, protože IT specialistům se je podařilo obnovit. Zjistili, že let trénoval a v Indickém oceánu zkoušel přistávat na dávno nepoužívané letecké plochy,“ komentoval bývalý pilot.

Kapitán byl také podle svých kolegů před činem frustrovaný. „Odešla od něj manželka, rodinný život byl neutěšený. Jsou i nepotvrzené věci, že si například žil nad poměry a dům i s pozemky nemohl i při svém platu udržovat,“ dodal Keller s tím, že pilot měl být údajně zadlužený a nemohl ani splácet hypotéku. „Vše je ale nepotvrzené,“ doplnil.

Sestřelila letadlo americká armáda?

Kromě sebevraždy existuje i řada konspiračních teorií. „Do detailu se prověřovali pasažéři a zjistilo se, že dva z nich cestovali na falešné pasy a že tři lidé byli ruské příslušnosti. To zavdalo teorii, že se mohlo jednat o teroristický čin nebo únos,“ uvedl reportér zahraniční redakce CNN Prima NEWS Petr Holman.

Bizarní teorií byla i ta, že letadlo sestřelila americká armáda. „Mělo údajně převážet do Číny nějaké tajné materiály a USA nechtěly, aby se dostaly do rukou Číňanům,“ jmenoval další teorii Keller s tím, že tato spekulace je ale „bublina, která zhasla dřív, než se pořádně nafoukla“.

Letoun Boeing 777 odstartoval 8. března 2014 místního času (večer 7. března SEČ) z Kuala Lumpuru do Pekingu s 239 lidmi na palubě. Krátce po startu ale z dosud neznámých příčin prudce odbočil z trasy, ztratil se z radaru a do Pekingu nedoletěl.

Pozůstalí jednají s ministerstvem

Odpovědi, co se stalo s jejich příbuznými, chtějí slyšet hlavně pozůstalí. Několik desítek z nich se v pátek sešlo s oficiálními činiteli čínského ministerstva zahraničí v Pekingu a navštívili také malajsijské velvyslanectví, aby předložili své požadavky, napsala agentura AP. „Kam se to letadlo podělo? Kde jsou cestující?“ řekl Li Šu-cche, jehož syn byl v letadle. „Jestli je naživu, chci ho vidět. Jestli je mrtvý, chci vidět jeho tělo,“ dodal.

Minulý týden malajsijští představitelé uvedli, že uvažují o obnovení pátrání po letadle poté, co americká společnost, která se podílela na předchozím hledání, navrhla zkusit to znovu. „Ale pouze pod podmínkou, že bude nalezen nějaký důkaz, který by to vyšetřování posunul někam dál,“ vysvětlil Holman.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Náraz a pak ohnivá exploze. V USA se zřítilo letadlo na dálnici, neštěstí zachytila kamera

Přečtěte celý článek