Zahraniční hudebník udělal v Kazachstánu smyšlené přiznání, že byl placen za demonstraci

5 měsíce starý 177

Pořádková policie blokuje demonstranty během protestu v kazašském městě Almaty ve středu 5. ledna 2022. | FOTO: ČTK/ (AP Photo/Vladimir Tretyakov)

Kyrgyzský hudebník Vikram Ruzachunov, který byl zadržen v Kazachstánu, na kameru řekl, že za účast na protestech dostal peníze. Po propuštění sdělil novinářům, že výpověď udělal proto, aby dosáhl rychlé deportace do své vlasti. Na obličeji má stopy násilí, ke kterému zřejmě došlo během zadržení.

Sputnik Kyrgyzstán na Telegramu přinesl jeho výpověď: „2. ledna jsem na pozvání přítele odletěl do Almaty. 4. ledna začala shromáždění, jež jsem viděl z bytu, který jsem si pronajal. Přítel mi důrazně doporučil, abych zůstal doma a nikam nechodil. Poslechl jsem a zůstal uvnitř 5. až 6. ledna. Situace se však stále vyhrocovala, internet byl přerušen, obchody s potravinami přestaly fungovat, a tak jsem se pokusil vrátit domů. 7. ledna jsem si vzal taxi a cestou do Biškeku, ve vesnici Samsy, mě na stanovišti zadržela armáda a odvedla do cely. Šlo o brutální zadržení s použitím síly. V té době nebylo možné jim něco dokazovat. Takhle zadržují všechny.

Dále čtěte

()

Týdeník FORUM: Vrátí český stát majetek Lichtenštejnům? Je tu zásadní soudní spor

číst článek »

V cele se ke mně chovali slušně, dali mi jídlo a horký čaj. Zůstal jsem tam čtyři dny, dokud se nevyjasnily okolnosti. Nyní jsem byl díky snahám úřadů Kyrgyzstánu vrácen. Jsem jim vděčný, i když nedokážu plně vyjádřit, co cítím. Hlavní je, že jsem pocítil, jakou cenu má syn Kyrgyzstánu pro svůj národ. V takové situaci se může ocitnout každý, já jsem byl obětí na špatném místě ve špatný čas.

K žádnému mučení nedošlo. Od spoluvězňů jsem se dozvěděl, že pokud učiním prohlášení, že mi byly nabídnuty peníze za účast na shromáždění, vydají mě do Biškeku. Tak snadné by to bylo. Proto jsem se obvinil. To znamená, že toto svědectví je nepravdivé.

V cele byli další čtyři Kyrgyzové. Podle některých zpráv jsou nevinní, budou také propuštěni. Byli mezi námi i občané jiných zemí.

Jsem moc rád, že jsem doma, můžu klidně dýchat. To na tváři a další věci zmizí. Jsem velmi šťastný, že jsem naživu, a moji blízcí vědí, že jsem doma, a nemají o mě strach. Teď potřebuji čas, abych se vzpamatoval a odstranil tenhle ‚make-up‘. Od této chvíle začne tvůrčí práce, organizace jazzového festivalu.“

Deník Znak.com píše: „Dne 9. ledna odvysílala kazašská televize video s přiznáním Ruzachunova. Na videu hovoří o nabídce 90 000 tenge (asi dvě stě dolarů) za účast na protestech. Jeho krajané ho však poznali, kyrgyzské ministerstvo vnitra pak informovalo, že hudebník často objíždí Almaty. Kyrgyzské ministerstvo spravedlnosti záhy požádalo o zahájení trestního stíhání Ruzachunovova ohledně mučení. Na videu byly patrné známky bití. Kyrgyzské ministerstvo zahraničních věcí pak zaslalo Kazachstánu nótu, v níž žádalo o konzulární přístup k zadrženému a o jeho co nejrychlejší propuštění.“

Zdroj