Zahraniční jednotky se začnou z Kazachstánu stahovat za dva dny

5 měsíce starý 16

Dolní komora kazachstánského parlamentu současně v úterý schválila na post premiéra Alichana Smajlova, kterého na tuto pozici v úterý navrhl Tokajev.

Ten také nařídil centrální bance stabilizovat inflací postiženou domácí měnu tenge, uvedl list The Guardian.

Devětačtyřicetiletý Smajlov dosud vedl prozatímní kabinet, který vznikl poté, co minulou středu podala demisi vláda, ve které byl Smajlov vicepremiérem a ministrem financí.

Vláda odstoupila, když v zemi propukly bouře kvůli zdvojnásobení cen LPG.

I když po demisi Tokajev slíbil snížit ceny na původní úroveň a zastropovat je stejně jako ceny základních potravin na půl roku, protesty ve středu nabyly na síle a v největším kazašském městě Almaty byly vypáleny sídlo radnice, prokuratury i rezidence prezidenta a poničeno sídlo strany Nur-Otan.

Vyrabovány byly stovky obchodů a restaurací a jídelen.

Poničená budova strany Nur-Otan v Almaty

Foto: ČTK/AP

Tokajev požádal o pomoc členské země OSKB v čele s Ruskem, které do Kazachstánu vyslaly na 2300 vojáků. Ruští výsadkáři zajistili letiště v Almaty. V Kyrgyzstánu však poslanci zpočátku nesouhlasili s vysláním vojáků.

Obnovení pořádku

V pondělí Tokajev řekl během videokonference s předáky zemí OSKB, včetně ruského prezidenta Vladimira Putina, že v zemi už byl obnoven ústavní pořádek a že „v blízké budoucnosti skončí velká protiteroristická operace“, jak je označován zásah proti demonstrantům a rabujícím.

Dodal, že ve chvíli, kdy skončí zásah, odejdou zahraniční jednotky.

Podle ministerstva vnitra bylo zdrženo v souvislosti s protesty 9900 lidí, 164 lidí zemřelo.

V Almaty, které se stalo centrem nepokojů, policie během uplynulých 24 hodin zadržela 1237 lidí kvůli účasti na teroristických útocích, rabování a dalších zločinech, uvedla agentura Interfax.

Tajemník ministra obrany Sultan Gamaletdinov ale ještě v neděli uváděl, že protiteroristická operace pokračuje a bude pokračovat, „dokud nebudou teroristé zcela eliminováni a nebude obnoven ústavní pořádek v Kazachstánu“.

Oproti minulému týdnu je však situace klidná a od pondělí je v Almaty k dispozici internetové připojení, uvedla stanice BBC.

Zdroj