Zajatce jen přemisťujeme do velkého vězení jménem Rusko, poznamenal k výměně vojáků Andryj Kostin

1 týden starý 11

Největší výměna zajatců od únorového vpádu Ruska na Ukrajinu se uskutečnila 21. září. 215 zajatých ukrajinských bojovníků, mezi nimiž bylo 188 obránců Azovstalu a Mariupolu, bylo vyměněno za 56 ruských zajatců a Viktora Medvedčuka, který byl na Ukrajině obviněn z velezrady.

Na ruskou stranu putovali kromě Medvedčuka dva vyšší důstojníci v hodnosti podplukovníka a majora, šest nižších důstojníků, čtyři praporčíci, čtyřicet seržantů a vojáků, dva ozbrojenci z „Lidových milicí Doněcké lidové republiky“ a jeden bojovník z „Lidových milicí Luhanské lidové republiky“.

Na Ukrajinu se po různě dlouhém zajetí vrátilo 215 vojáků, z nichž 188 se přímo podílelo na obraně oceláren Azovstal v Mariupolu. Jde o 124 důstojníků, 89 seržantů a vojínů a 2 civilisty. Mezi propuštěnými je i 8 bojovníků, kteří byli zraněni při teroristickém útoku v Olenivce, kdy došlo k útoku na vězení, v němž byli drženi právě zajatci z Azovstalu.

Jako zprostředkovatelé výměny zafungovaly Turecko a Saúdská Arábie. Do Turecka byla pod osobní zárukou tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana převezena pětice velitelů z Azovstalu. V Turecku tito muži zůstanou až do ukončení konfliktu na Ukrajině. Jsou to: Denis Prokopenko, velitel samostatného oddělení speciálních sil Azov, Svjatoslav Palamar, zástupce velitele pluku Azov pro práci s personálem, Sergej Volynskyj, velitel 36. samostatné brigády námořní pěchoty, Denis Šleag, velitel 12. operační brigády, a Oleg Chomenko, velitel velitelské roty, který přímo velel obraně Azovstalu.

Dále čtěte

(Týdeník FORUM)

Nový Týdeník FORUM konfrontuje Putinův mobilizační projev s pravdou

číst článek »

Do Saúdské Arábie zamířilo deset z propuštěných cizinců, mezi nimiž bylo 5 občanů Velké Británie, 2 občané USA a po jednom občanovi Chorvatska, Maroka a Švédska. Mezi propuštěnými jsou i všichni tři muži, které „soud“ tzv. Doněcké lidové republiky odsoudil k smrti, tedy Britové Aiden Aslin a Sean Pinner a Maročan Saadun Brahim. Američané Alexander Dryuk a Andy Hyun, kteří byli rovněž propuštěni, jsou prvními občany USA, jež Rusové na Ukrajině zajali.

Mezi dalšími vojáky, kteří byli vyměněni přímo na území Ukrajiny někde v okolí Černihivu, jsou například Dmitrij Kozackij, jenž svými fotografiemi a videy z obklíčeného Azovstalu dokumentoval odvahu ukrajinských obránců, Jekaterina Poliščuková, zdravotnice proslavená videy, na nichž v obklíčení zpívala ukrajinské písně, Jevgenij Boja, velitel prvního samostatného praporu námořní pěchoty, Lev Paško, velitel roty Azov, Michail Veršinin, vedoucí hlídkové policie v Mariupolu, a také tři těhotné bojovnice – Jana Šumovecká, Anastasia Černenkaja a Maryana Mamonova, vojenská lékařka, jež je nyní již v osmém měsíci těhotenství a byla prvním zajatcem, který vstoupil zpět na ukrajinskou půdu.

Zástupce velitele pluku Azov Svjatoslav Palamar ihned po svém propuštění poděkoval všem, kdo nyní brání Ukrajinu: „Chci také poděkovat všem obráncům Ukrajiny, kteří právě teď, právě dnes, právě v tuto hodinu, plní své bojové mise, kteří bojují za naši Ukrajinu.“

„Vyměnili jsme jednoho ruského fanouška za 200 vojáků,“ poznamenal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj k tomu, proč Ukrajina svolila k výměně Viktora Medvedčuka, který není jen Putinovým kmotřencem, ale hlavně prokazatelným zrádcem.

„My nikoho nepropouštíme, ale přemisťujeme je z ukrajinského vězení do velkého vězení zvaného Rusko,“ popsal výměnu generální prokurátor Ukrajiny Andryj Kostin.

„To, že neopouštíme své lidi, je pro nás pravidlem, nejen pouhým heslem. To je smysl Ukrajiny, naše podstata, to je to, co nás odlišuje od nepřítele,“ komentoval celou výměnu Volodymyr Zelenskyj.

Zdroj