Zajatí britští vojáci v Mariupolu žádají Johnsona o záchranu, chtějí vyměnit za politika Medvedčuka

5 měsíce starý 34

Ruská státní televize v pondělí zveřejnila video, na němž dva Britové bojující za Ukrajinu a zadržení ruskou stranou v Mariupolu žádají, aby je Ukrajinci vyměnili za proruského politika, který je v ukrajinském zajetí. Zhruba ve stejnou dobu zveřejnil server Ukrajinska pravda video, na němž proruský ukrajinský poslanec Viktor Medvedčuk nabízí, aby ho vyměnili za obránce Mariupolu a otevření humanitárního koridoru z tohoto jihoukrajinského města.

Mariupol/Londýn 14:28 18. dubna 2022

Proruský politik Medvedčuk nabízí výměnu sebe za obránce Mariupolu | Zdroj: Facebook - Volodymyr Zelenskyj

O zadržení dvou britských občanů, kteří bojovali na ukrajinské straně proti ruské invazi a byli zřejmě minulý týden zadrženi v Mariupolu, informovala už dříve britská média.

Dezinformacím věří i učitelé. Neměli by ovšem svými názory ovlivňovat smýšlení žáků, míní Kartous

Číst článek

Podle nich jde o bývalého britského vojáka Shauna Pinnera, který je podle nedělních informací televize Sky News v Doněcké oblasti ovládané proruskými separatisty.

Druhým zadrženým britským občanem je Aiden Aslin, který se podle Sky News připojil k ukrajinskému námořnictvu už v roce 2018 a žádal o ukrajinské občanství.

V pondělí ruská televize Rossija 24 odvysílala video, na němž tito dva muži žádají britského premiéra Borise Johnsona, aby jim pomohl dostat se domů a vyměnil je za Medvedčuka.

Zhruba ve stejnou dobu zveřejnil ukrajinský zpravodajský server video, na němž Medvedčuk žádá ruského prezidenta Vladimira Putina a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby ho vyměnili za obránce Mariupolu a obyvatele, kteří jsou v tomto městě. To je v ruském obležení.

BREAKING: Two British fighters captured by Moscow's forces in Ukraine have appeared on Russian state TV and asked to be exchanged for a pro-Russian politician.

It was unclear how freely the two men, Shaun Pinner and Aiden Aslin, were able to talk.

More: https://t.co/SdeX5Z472e pic.twitter.com/6nBEX3sSGf

— Sky News (@SkyNews) April 18, 2022

Nervózní vzezření

Dva Britové na záběrech odvysílaných ruskou televizí hovořili odděleně. Předtím jim neidentifikovaný muž ukázal video na svém mobilním telefonu, na němž Medvedčukova žena Oksana žádá výměnu svého manžela za dva Brity. Video bylo podle agentury Reuters pořízeno o víkendu.

Zákon nevzniká, analýzy nejsou. Legislativa proti dezinfu bude mít minimální dopad, varují právníci

Číst článek

„Rozumím té situaci,“ řekl následně Pinner, který vypadal unaveně a nervózně. Poté se svým jménem i jménem Aslinovým přímo obrátil k premiéru Johnsonovi s výzvou, aby byli vyměněni za Medvedčuka. „Samozřejmě bych ocenil vaši pomoc v této věci,“" řekl Pinner. Dodal, že umí trochu rusky a že s ním je v zajetí zacházeno dobře.

Neznámý muž se pak obrátil k Aslinovi, který seděl na židli a na sobě měl tričko s emblémem pluku Azov, který byl hlavní ukrajinskou složkou bránící přístav Mariupol.

„Myslím, že Boris si musí poslechnout to, co Oksana řekla,“ uvedl Aslin, který vypadal rovněž nervózně. Reuters poznamenal, že ze záběrů není jasné, zda zadržení mluvili o své svobodné vůli.

Dřívější návrh výměny

Ukrajina už loni začala Medvedčuka vyšetřovat kvůli podezření z vlastizrady a drancování přírodních zdrojů na Krymu. Letos v únoru, krátce po začátku ruské invaze, ukrajinské úřady informovaly, že Medvedčuk utekl z domácího vězení.

Ukrajinská tajná služba SBU jej znovu zadržela 12. dubna. Medvedčuk je označován za blízkého spojence Kremlu a sám dříve uvedl, že ruský prezident Putin je kmotrem jeho dcery.

Zelenskyj už dříve navrhl vyměnit Medvedčuka za Ukrajince v ruském zajetí. Putinův mluvčí na to reagoval prohlášením, že Medvedčuk není ruským občanem a že Kreml ani neví, zda si Medvedčuk takovou výměnu přeje.

ČTK

Zdroj