Zájem o hypotéky je rekordní, Češi si na bydlení půjčili v březnu 44 miliard

2 měsíce starý 60

„Pokud jsme o únoru a lednu letošního roku hovořili jako o velmi úspěšných až rekordních měsících, tak březen je jednoznačně nej měsícem v celé historii Fincentrum Hypoindexu. A to platí ve všech sledovaných oblastech. Počínaje objemem všech poskytnutých hypoték 44,72 miliardy korun přes jejich počet až po průměrnou poskytnutou hypotéku 3,105 568 korun,“ uvedl analytik Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.

Počet poskytnutých hypoték překonal i dosud rekordní listopad 2016, kdy banky sjednaly celkem 14 386 hypoték. Letos v březnu to bylo o 15 více. Průměrná hypotéka za březen vzrostla o 98 667 korun.

„Průměrná hypotéka naznačuje, že tlak na růst cen nemovitostí nepolevuje. Aktuální data Českého statistického úřadu ze stavebnictví navíc ukazují, že klesá nejen počet dokončených, ale i počet zahájených bytů, což se časem odrazí i v nabídce nového bydlení. Dá se proto očekávat, že tlak na růst ceny nemovitostí ještě zesílí,“ podotkl Sýkora. 

Za vysokým zájmem lidí o získání nové hypotéky stojí podle něj informace v médiích, od analytiků i samotných bank, že sazby hypoték půjdou již pomalu nahoru. V rekordních počtech se však projevuje hlavně zájem lidí o refinancování existujícího hypotečního úvěru. „S ohledem na vývoj, který začal již v minulém měsíci, lze očekávat, že ruku v ruce s růstem sazeb budou naopak pomalu klesat počty a objemy poskytnutých hypoték,“ odhadl Sýkora.

Zdroj