Zájem o vakcínu Sputnik V mají po Bavorsku i další spolkové země

3 týdny starý 6

foto Ruská proticovidová vakcína Sputnik V - ilustrační foto.

Berlín - Po vzoru Bavorska se chce na nákupu vakcíny Sputnik V dohodnout s Ruskem také německá spolková země Meklenbursko-Přední Pomořansko, zájem má o milion dávek. Dnes to v rozhlasové stanici NDR řekl tamní ministr zdravotnictví Harry Glawa. Ruský preparát proti nemoci covid-19, který zatím není v Evropské unii povolen, chce nakoupit i německá spolková vláda, ve středu o tom podle informací agentury Reuters informoval své unijní kolegy německý ministr zdravotnictví Jens Spahn.

Bavorský premiér Markus Söder ve středu na tiskové konferenci oznámil, že Bavorsko se předběžně dohodlo s Ruskem na výrobě Sputniku V v bavorském Illertissenu, kde by mohlo ještě v červenci získat zhruba 2,5 milionu dávek. Podmínkou pro využití této látky je ale podle něj schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) nebo příslušnými německými úřady.

Dnes pak záměr pořídit si Sputnik V ohlásilo Meklenbursko-Přední Pomořansko. Tamní zemský ministr zdravotnictví Glawa řekl, že ještě dnes do Moskvy pošle smlouvu na jeden milion dávek. Počítá s tím, že s aplikací Sputniku V by tato spolková země mohla začít na konci května, případně počátkem června. Nákup bude stát deset milionů eur (258 milionů korun) a náklady uhradí spolková vláda, která nákupy všech vakcín pro jednotlivé německé země zajišťuje.

Šéf frakce Křesťanskodemokratické unie (CDU) v durynském zemském sněmu Mario Voigt mezitím vyzval zemského premiéra Bodo Ramelowa, aby si Sputnik V pořídilo i Durynsko. CDU je v Durynsku opoziční stranou, menšinovou zemskou vládu vede postkomunistická Levice se sociálními demokraty (SPD) a Zelenými. Podle Voigta je nejvyšší čas přestat otálet a obratem si zajistit ruskou vakcínu.

Proti nákupu Sputniku V se zatím postavilo Dolní Sasko. Tamní premiér Stephan Weil v rozhovoru s televizí ZDF řekl, že Dolní Sasko si ruskou látku samo pořizovat nebude. "Držíme se dohodnutého postupu," dodal.

Zdroj