Zájemci o úřad prezidenta mají poslední možnost podat přihlášku. Celkem jich může být kolem dvaceti

4 měsíce starý 10

Zájemci o úřad prezidenta mají v úterý poslední šanci, aby dodali ministerstvu vnitra přihlášky pro prezidentské volby v lednu příštího roku. Lhůta končí v 16.00. Do pondělního poledne se nominovalo 14 kandidátů včetně hlavních favoritů. Volební účty si zřídilo 21 zájemců. Při předchozím vybírání hlavy státu před pěti lety předložily kandidaturu dvě desítky adeptů, zákonným podmínkám vyhovělo devět z nich.

Sledujeme online Praha 9:28 8. listopadu 2022

Zájemci mají poslední možnost podat přihlášku do prezidentských voleb, které se budou konat příští rok v lednu (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ministerstvo podané přihlášky překontroluje do 24. listopadu. O den později rozhodne o jejich registraci.

Minulý týden se do voleb přihlásili předseda ANO a expremiér Andrej Babiš, bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová nebo senátor Pavel Fischer, tento týden je doplnil armádní generál ve výslužbě a bývalý náčelník vojenského výboru NATO Petr Pavel.

Median: Pavel by s Babišem svedl v prvním kole těsný souboj. Nerudová vedoucí dvojici dotahuje

Číst článek

Do konce října předložili své přihlášky senátor Marek Hilšer, bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, poslanec SPD Jaroslav Bašta a prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová spolu s dalšími čtyřmi adepty.

Přihlášku má během úterý podat podnikatel Karel Janeček, podnikatel Karel Diviš ji podal ráno. Oba uvádějí, že mají k dispozici podpisy občanů. Odpoledne na ministerstvo vnitra přijde i odborový předák Josef Středula, který podle svých slov sehnal podporu od občanů i zákonodárců. Přibýt by mohly podle odhadů celkem ještě tři či čtyři přihlášky vážných uchazečů.

Podmínkou účasti v prezidentských volbách jsou podpisy minimálně 20 poslanců, deseti senátorů nebo 50 tisíc občanů. Podpisy nelze po úterý doplňovat, na rozdíl od jiných údajů. První kolo prezidentských voleb se bude konat 13. a 14. ledna, předpokládané finále o dva týdny později.

ČTK

Zdroj