‚Zájmy teplárny před občany‘. Regulační úřad podá na strakonickou teplárnu i starostu trestní oznámení

1 měsíc starý 23

Energetický regulační úřad podá kvůli přerušeným dodávkám tepla ve Strakonicích trestní oznámení na starostu, vedení teplárny i advokáta této firmy. Teplárna se podle úřadu chová k lidem, kteří jsou teď opakovaně bez tepla a teplé vody, bezohledně. Ve středu to řekl mluvčí úřadu Michal Kebort.

Strakonice 19:47 23. června 2021

Lidé na sídlišti jsou letos potřetí bez tepla: poprvé to bylo krátce v lednu, znovu jeden květnový víkend | Foto: Zdeňka Trachtová | Zdroj: Český rozhlas

Teplárna v úterý přerušila dodávky firmě Energo. Energo zásobuje i 14 bytových domů na sídlišti Šumavská, jehož obyvatelé jsou tak bez teplé vody.

Firmy se spolu soudí o platby za teplo, jde o miliony korun. Dodávky přerušila teplárna letos poněkolikáté.

Ministerstvo chce teplárnám kompenzovat emisní povolenky. Firmy by musely slíbit, že opustí uhlí

Číst článek

„Agresivní a nepravdivé mediální výpady teplárny nejsou předmětem trestního oznámení. Příčinou je bezohledný postup vůči spotřebitelům, kterému z pohledu našeho zmocnění nemůžeme zabránit dostatečně rychle,“ uvedl v tiskové zprávě předseda Rady Energetického regulačního úřadu Stanislav Trávníček.

Teplárna se podle něj opakovaně dožaduje postupu, který není v souladu se zákonem. V tom ji podle regulačního úřadu podporuje starosta Břetislav Hrdlička (Strakonická Veřejnost).

„Upřednostňuje zájmy teplárny vlastněné z většiny městem před zdravím občanů. Situace vygradovala natolik, že je nutná součinnost orgánů činných v trestním řízení,“ uvedl Trávníček. Město vlastní v teplárně 77,3 procenta akcií.

‚Nesmyslná nařízení‘

Hrdlička reagoval, že úřadu dochází dech. „A kope tímto stylem. Zájmy občanů jsou na prvním místě. Občané vlastní teplárnu, a ta by měla sloužit jim, a ne jako zdroj peněz pro soukromníka. Energetický regulační úřad by měl stát na straně občanů, ale tím, že vydává nesmyslná nařízení, způsobuje, že lidé jsou v nejistotě,“ řekl starosta.

Vedení teplárny kroky regulačního úřadu již déle kritizuje. „Přijde mi velmi zvláštní, že Energetický regulační úřad, který má jednat v zájmu občanů, dává trestní oznámení na teplárnu místo toho, aby pečlivě kontroloval, co se na trhu děje. Místo, aby řešil situaci, nechává to na policii. Domnívám se, že úřad by měl být zrušený," odpověděl generální ředitel teplárny Pavel Hřídel.

Lidé na sídlišti jsou letos potřetí bez tepla: poprvé to bylo krátce v lednu, znovu jeden květnový víkend.

Situaci v zimě řešil i ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO). Dohoda, kterou prosazoval, podle něj vydržela jen krátce.

„Pro mě je naprosto nepřijatelné, že si kdokoliv z aktérů bude brát občany jako rukojmí v řešení svých obchodních sporů. To bohužel teplárna opakovaně udělala. Proto podporuji všechny kroky regulačního úřadu," prohlásil ve středu Havlíček.

Pokračující spory

Teplárna a Energo spolu sice v květnu podepsaly novou smlouvu, podle Hřídela ale Energo dál neplatí.

Velká proměna českých tepláren: Za evropské peníze nahradí uhlí biomasou nebo plynem

Číst článek

Situaci podle ředitele teplárny zavinil regulační úřad. „Navíc na výzvy teplárny či dotazy občanů sídliště nereaguje. Činnost, kdy regulační úřad upřednostňuje prospěch překupníka a rozhoduje v neprospěch konečného spotřebitele, je naprosto nepřípustná,“ doplnil Hřídel.

Dodal, že Energo nezaplatilo za květen, kdy byl dohodnutý odběr 250 gigajoulů (GJ), Energo podle něj odebralo ještě víc.

Teplárna žádá, aby Energo hned uhradilo přes 4,5 milionu Kč.

Teplárna se loni dostala ze ztráty po zdanění 33,3 milionu do zisku tři miliony Kč. Vytápí 7000 domácností a desítky firem.

ČTK

Zdroj