Žák sokolovské školy vytvořil únikovou hru na podporu českých zoo. Vybral už přes 40 tisíc korun

6 měsíce starý 15

Správně vyplnit všechny úkoly na několika stanovištích mapy pražské zoo. To je cílem originální únikové hry, se kterou přišel žák základní školy Rokycanova v Sokolově. Internetovou hru vytvořil především proto, aby přiměl lidi k finanční podpoře zoologických zahrad v Česku. Právě ty se teď kvůli pandemii koronaviru nacházejí v krizi.

Sokolov 11:31 26. března 2021

Součástí hry je přiřazování názvů živočichů na mapu světa nebo křížovka s primáty. (ilustrační foto) | Foto: Dalibor Glück | Zdroj: Český rozhlas

„Na závěr kliknete na zámky, vyplníte hesla, a pokud budou všechna správně, můžete přispět na pomoc zoologickým zahradám,“ vysvětluje pravidla hry její autor Jan Žák. Zájemcům, kteří by si chtěli procvičit znalosti z biologie, připravil dvě obtížnosti. „Lehčí je určená pro první stupeň a těžší pro druhý,“ doplnil pro Český rozhlas Karlovy Vary.

Žák ze Sokolova přišel s nápadem na podporu zoologických zahrad. Poslechněte si reportáž Dominika Hrona

„Syn má už od narození kladný vztah ke zvířatům. Jezdí na tábory zaměřené na zoologii a vyústilo to ve vytvoření únikovky, kterou chtěl získat podporu pro zoologické zahrady, které teď nemůže sám navštěvovat. V těžší variantě jsme měli problémy i my a nezvládli to. Ale je dobré si informace dohledat a naučit se to,“ říká jeho matka Lenka Žáková.

„Každá únikovka mi zabrala tak dva dny. Úkoly jsem dělal přes LearningApps, prezentaci v Google prezentacích. Je tam přiřazování názvů živočichů na místa na mapě světa, je tam křížovka s primáty a osmisměrka s plazy,“ popisuje Jan Žák.

Naučné trasy

Projekt podpořila i ZŠ Rokycanova v Sokolově, kde celá myšlenka vznikla. „Únikovou hru sestavil sám, mně se to zalíbilo a napadlo, že by mohl sestavit i lehčí verzi pro lidi, kteří nejsou úplně přírodovědci. V neděli měli hotové obě dva verze, v pondělí jsem založila transparentní účet a dohodli jsme se, že to rozšíříme na sociálních sítích a zkusíme, jaký to bude mít ohlas. Sdílení způsobilo, že o nás ví v podstatě celá republika. Kontaktovala mě i škola z Liberecka, která by se nápadem ráda inspirovala, kontakt máme i na školu na jižní Moravě. Myslím si, že si to bude žít vlastním životem,“ pokračuje ředitelka školy Petra Šišková.

„Únikovka je sice fajn, ale znamená to, že děti stále sedí u počítače. A my bychom je potřebovali dostat od počítačů. Připravili jsem šest tras na víkend, které si budou moct děti projít s rodiči. Jsou tam zábavné úkoly a doufáme, že i to pomůže, aby lidé přispěli,“ dodává ředitelka Petra Šišková.

Pomocí internetové hry se zatím na podporu zoologických zahrad vybralo před 40 tisíc korun.

Dominik Hron

Zdroj